6.8 C
Skopje
8.12.2021 - 17:07

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24591)

За почисто Скопје треба да се грижат сите

Надлежните, но и граѓаните треба да работат за да се зголеми хигиената во градот Во Македонија скоро и да стана практика некој од страна да...

Пролетта стигна, екологијата никако да дојде

Во светот од поодамна се води активна кампања за подобро здравје на населението и за спас на планетата. Но кај нас ситуацијата воопшто не...

„Феjсбук“ отстрани над 1,5 милион видеа од масакрот во Нов Зеланд

Во првите 24 часа, вкупно 1,2 милион биле запрени во фазата на поставување Откако излегоа голем број видеа од крвавиот напад во Нов Зеланд, интернет-гигантот...

Амнестијата – македонски октопод со отровни краци

ПОЛИТИЧКИ НАЈЗЛОУПОТРЕБУВАН ИНСТРУМЕНТ НА ШТЕТА НА ПРАВОТО Амнестијата одамна стана политички инструмент во Македонија: користењето на правните инструменти како форма со употребна вредност во политиката...

Разоружени „шпионите“ во шахот

Строго контролирани партии на европското првенство во скопје Почнувајќи од влегувањето на шахистите во салатa за играње, па до завршување на партиите, се води строга...

Левен на чекор пред Нант

Со неизвесниот и драматичен меч помеѓу бундеслигашот Левен и француски Нант започна осминафиналната нокаут-фаза во ракометната Лига на шампионите (ЛШ). Другарите на Филип Талески (кој...

Фаворитите привилегирани во квалификациите за ЕП

Квалификациите се од март до ноември 2019-та, a 55 селекции од земјите-членки на УЕФА се поделени во 10 групи Следните неколку дена фудбалска Европа ќе...

Европа на крстосница, Македонија на пешачки премин

Според многумина, одбројувањето за најважните парламентарни избори во историјата на Унијата, кои ќе се одржат во мај 2019 година, веќе е започнато, а исходот...

Дијалози за името – од збунетост до апсурдност

Во уставна Република Северна Македонија, барем засега, нема закон со кој се забранува употребата на терминот „Македонија“ и на придавките „македонски/македонско“. Такво нешто не...

Имаше ли „терористичко загрозување“ на уставниот поредок на Република Македонија

Пред повеќе од една година, поточно на 28 ноември 2017 година, јас, па и најголемиот дел од јавноста, ја доживеавме како шок веста дека...