-4.2 C
Skopje
26.1.2022 - 9:43

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24591)

Сорентино сними филм за Берлускони

„Лоро“, новиот филм на наградуваниот италијански режисер и сценарист Паоло Сорентино, од вчера е на кинорепертоарот низ целиот свет. По успешната соработка во филмовите...

Екипата од „Беверли Хилс“ се собра во чест на Лук Пери

Глумците од хит-серијата „Беверли Хилс“ имале свој приватен повторен собир во чест и сеќавање на својот колега Лук Пери (Дилан), кој почина на 4...

Необјавени снимки на Мајкл Хачинс

Необјавени снимки на Мајкл Хачинс, починатиот лидер на австралискиот бенд „Инексес“, ќе се појават во новиот документарец за познатиот бенд, насловен „Мистификација“, објави „Билборд“. Документарецот...

Најочекуваните филмови на Марвел

Додека „Авенџерс: Ендгејм“ е најисчекуваниот филм во моментов, Марвеловиот филмски универзум подготвува нови приказни за неколку суперхерои, и тоа за Спајдермен, Црниот Пантер, Црната...

„Демократија“ од Бродски на прилепската сцена

Претставата „Демократија!“ од рускиот поет, нобеловец и добитник на „Златниот венец“ на „Струшките вечери на поезијата“, Јосиф Бродски, во режија на Кирил Петрески, премиерно...

Во Струга доаѓа забрануваната поетеса во режимот на Чаушеску

Имаше три периоди кога бев забранувана. Првиот кога имав 16 години, вториот период од 1985 година, кога во книжевните кругови повеќе бев позната како...

Филмот „Знакот“ на Венинова ќе го види канската публика

Во Сараево заврши снимањето на краткометражниот игран филм „Знакот“ на Елеонора Венинова, кој ќе го отвори годинашното издание на „Канс директорс фортнајт“. Како што...

„Уметност и забава“ – тема на Европските денови на културното наследство

„Уметност и забава“ е заедничката тема на одбележувањето на годинашните Европски денови на културното наследство, која беше прифатена од повеќето европски земји. Европските денови...

Албанија со најниски стандарди за малцинските права

Лидерот на Партијата за заштита на човековите права, партија на грчкото малцинство во Албанија, Вангел Дуле изјави дека во Албанија не се почитуваат правата...

Пресудата за Караџиќ како порака до САД, Русија или до Кина!

Казната за доживотниот затвор за Радован Караџиќ од една страна значи задоволување на правдата за жртвите на етничкото чистење. Тоа е и сигнал за...