-2.3 C
Skopje
27.1.2022 - 8:36

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24588)

Четврта младинска титула во низа за ракометарките на Металург

Младите ракометарки на Металург викендов ја донесоа првата шампионска титула сезонава во „Автокоманда“, а четврта во низа за женскиот младински состав на Металург, односно...

Почнаа подготовките за Летонија, отпаднаа Тричковски и Спировски

Рано е да говориме за целите во овој циклус, но не бегаме од улогата на фаворити, вели селекторот на Македонија, Игор Ангеловски, пред почетокот...

Шабани со сребро и со бронза во атлетика на Специјалната олимпијада

На Летните олимписки игри, на Специјалната олимпијада во Абу Даби 2019 (од 14 до 21 март), младиот Ардијан Шабани, предводен од тренерот Ифраим Лута,...

Артемиев: Подготвен сум за предизвикот

Новиот првак треба да се бара меѓу првите 20 шахисти, а како еден од најсериозните кандидати би го издвоил Хрватот Шариќ, смета првиот фаворит...

Шифрин ја заврши сезонава со серија рекорди

Таа освои четири кристални глобуси, за севкупна победничка (третпат во низа), во слалом (шести пат), велеслалом и во супервелеслалом (прв-пат) Американката скијачка Микаела Шифрин во...

Тамбурата – најдобра другарка на Ана Марија Рампоска

Ана Марија Рампоска има 12 години, а од својата шеста година го посетува основното музичко училиште „Ордан Михајлоски-Оцка“ во Прилеп, каде што во класата...

„Oбоени спомени“ – прва интерактивна едукативна боенка за Македонија

„Oбоени спомени“ (Colored Memories) е прва интерактивна едукативна боенка за Македонија, која содржи 59 илустрации, поддржани со текст на македонски и на англиски јазик,...

За верверичките Верче и Весна и за еден Влатко

Во „Колибри“, како подарок за сите деца, ексклузивно ја објавуваме серијата „За секоја буква приказна“ во 31 продолжение, на писателот Владо Димовски. Приказните се...

Детелинка со четири листа

Беше пролет, а полето во радост и врева. Јас сум седнал на лединка - на зелена трева. Па загледан в зеленото на пролетта чиста, забележав детелинка - со четири листа!? Така нежна,...

Секогаш го пронаоѓам и истакнувам најдоброто кај другите

Наставник на годината за 2017/2018 година: Лидија Михајловска (5) Во овој број ви ја претставуваме м-р Лидија Михајловска, педагог во ОСТУ ,,Наце Буѓони“ во...