8.8 C
Skopje
28.11.2021 - 2:54

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24586)

„Медена земја“ наскоро на азиска и на европска турнеја

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ на режисерите Љубо Стефанов и Тамара Котевска, ќе биде прикажан на 28 март на 43-то издание на Интернационалниот филмски...

Како ќе зборуваме за холокаустот откако ќе ги нема сведоците?

Марчело Пецети, италијански историчар Ако другите институции, како што го стори тоа италијанското МНР, ги отворат архивите, како што би требало да направи и Ватикан,...

„Некој бил тука“ на Николина Андова-Шопова е „Роман на годината“

Романот „Некој бил тука“ на Николина Андова-Шопова е добитникот на престижната книжевна награда „Роман на годината“ за 2018 година, која ја доделува фондацијата за...

По 100 години повторно расте еланот за истражување на Требениште

Изложбата „100 години Требениште“ содржи околу 400 експонати откривани во различни периоди од 1918 до 2018 година Археолошката изложба „100 години Требениште“, чие првично одржување...

Бугарите ја верификуваат љубовта со брачни договори

Во Бугарија договорот за брак станува сè попопуларен, иако граѓаните сè уште имаат некои предрасуди Во Бугарија, во периодот од 2009 до 2018 година, се...

Во Скопје биле присутни најмоќните светски династии

Најинтересен е случајот со принцезата Симонида, ќерка на византискиот цар Андроник Втори и царицата Ирина. Таа приказна и денес не престанува да ги возбудува...

Германија би можела да стане сопственик на последните 50 километри од...

Германската влада би можела да формира посебна компанија со намера да стане сопственик и да управува со последниот дел од гасоводот „Северен тек 2“,...

Сушата ќе го изгори приносот од пченица

Освен што се посеани значително помали површини, на многу од посеаните површини пченицата воопшто не е никната, а онаму каде што е никната фазите...

Вкупно 211 години затвор за 16 обвинети за настаните од 27...

Шеснаесет од осумнаесетте обвинети во настаните од 27 април во Собранието добија вкупна затворска казна од 211 години, додека ослободен од обвинение е оперскиот...

Граѓаните ги чекаат политичките програми

На терен засилено се одвива сѐ уште неформалната политичка кампања за избор на претседател, додека надлежните органи, како ДИК, досегашните настапи на кандидатите ги...