7.8 C
Skopje
6.12.2021 - 21:28

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24583)

„Господ постои, името и е Петрунија“ премиерно во Скопје

Mакедонската премиера на филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на режисерката Теона Стругар Митевска по успехот на Берлинскиот филмски фестивал и освоените две...

Најдобрите шекспировски филмови

Неодамна „Гардијан“ објави подолга листа на најдобрите шекспировски филмови на сите времиња, а во продолжение ќе наброиме само десет од сите наведени наслови. „Ромео +...

Проекти и ветувања само на хартија

Доколку во изминатиот период се реализираа барем некои од ветувањата што им беа дадени на битолчани на сите претходни избори, сега Битола ќе беше...

Браќа 2

Го влечкаше велосипедот со издишана гума по пешачкиот премин на Илинденска, кога едно бело „пежо кортина“ во полн залет чкрипаво закочи на три сантиметри...

Европската судбина на Евреите и на Македонците (Физички и идентитетски холокауст)

Jас одамна знаев што ќе се случи со Македонија драг читателу. Етноцид. Идентитетски геноцид. И, еве, се збидна тоа, па ни најмалку не сум...

Кога ќе запре прогонот на Власите и на Македонците?

Отворено писмо до Прокопис Павлопулос, претседател на Република Грција Почитуван господине Павлопулос, морам да ви кажам некои работи, па поради тоа и ви пишувам....