Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24583)

Безбедносни закани од повратниците од ИД

Последните истражувања покажуваат дека 41.490 државјани од 80 земји станале борци на терористичката група ИД во Ирак и во Сирија. Од нив, околу 7.300...

Локумот и запалките заменети со фотографии и видеа

На прашањето какви теренски активности планираат двете најголеми партии од македонскиот блок за претседателските избори, и СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ одговорија дека партиите, покрај класичното...

Колку сме заштитени од сајбер-напади

Во Македонија од пред пет години постои само една компанија што се занимава со сајбер-сигурност, и таа е една од ретките на Балканот. Во...

Пченка и пуканки за добро здравје

Пченката е билка што потекнува од Средна и од Јужна Америка. Се одгледува во умерени и топли делови од светот. Таа во голем дел...

„Прометеј“ со гаќи за „Тркач“ во шорцови

Некако стана практика зборот размена сѐ почесто да се користи на Балканот во контекст на надминување одредени меѓудржавни прашања Се сведува ли Преспанскиот договор на...

Зидан: На тимот му требаат промени за пак да победува

Зинедин Зидан (46), кој се повлече лани во мај, откако со Реал ја освои третата титула европски првак по ред, потпиша договор со „кралскиот...

За Европа три места повеќе на мундијалите

Досега низ квалификациите на СП се пласираа девет репрезентации, а за следното ќе има место за 12. На СП 2021 ќе играат и светскиот...

Најмногу Американци на централната изложба на Биеналето во Венеција

Меѓу 79 уметници избрани за централната изложба се најдоа 16 американски, а по бројот предничат и Франција (шест), Кина, Велика Британија, Германија, Индија, Јужна...

Откриена скулптура на Леонардо да Винчи

„Богородица со насмеаното дете“ е насловот на скулптурата за која се смета дека ја создал Леонардо да Винчи, прва негова воопшто идентификувана зачувана скулптура,...