Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24581)

Медитација преку креативно везење

На 16 март во просториите на „Јавна соба“ ќе се одржи курс по креативно везење и негова имплементација на облека со брендот „Дамаја“. На...

Поддршка за Тамара од евровизиските обожаватели

Откако беше пуштена во етерот во петокот во централниот дневник на МРТ песната „Proud“ на Тамара Тодевска, со која ќе нѐ претставува во мај...

Изборот на Андреевска во ЕКСА во прилог на родовата еднаквост

Изборот на Андреевска беше дополнително поздравен од членовите и како „историски“ од аспект на родовата застапеност, бидејќи ова е првпат жена да биде избрана...

Меморијалниот центар на холокаустот со постојана поставка

По повод одбележувањето 76 години од депортацијата на македонските Евреи, Еврејската заедница и Фондот на холокаустот ја отвораат постојаната изложбена поставка на Меморијалниот центар...

„Златоусно слово“ на Тоциновски присутна и во Белград

Новата книга „Златоусно слово“ на познатиот македонски писател Васил Тоциновски, добитник на наградата „Книжевен круг 2018“ за книжевна критика, која содржи деветнаесет книжевно-историски студии...

Македонските „Идоли“ приредија незаборавен концерт во МНТ

Цели два часа без пауза, како вистински музички професионалци, групата ОГО и Градскиот оркестар со делумна одговорност предводени од солистот, актерот Сенко Велинов, одржаа...

Граѓаните сè уште повеќе сакаат да плаќаат во кеш

Македонските граѓани сè уште повеќе сакаат да плаќаат во кеш и покрај големите можности што ги нудат новите електронски начини за плаќања. Последните податоци...

Англиски пациент нова надеж за заразените со ХИВ

Трансплантацијата на матични клетки од донор отпорен на ХИВ доведе до ремисија на вирусот, но истражувачите сметаат дека е рано да се каже дали...

Папата ќе престојува само 10 часа во Македонија

Папата Франциск, поглаварот на Римокатоличката црква, предвидено е да ја посети Македонија на 7 мај годинава. Тој ќе биде првиот папа што воопшто некогаш...

Време за телесно и за духовно прочистување

Теолозите толкуваат дека велигденскиот пост започнал од две причини и со две цели. Едната е за да се подготват оние што требало да бидат...