Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24580)

Џони Холидеј – националниот симбол на Франција

Џони Холидеј е најголема рок-ѕвезда и најславен рокер на Франција и земјите од француско говорно подрачје. Тој е францускиот Елвис и вистинска икона. За...

Со „Рок-симфонија“, Дани ни го подари најдоброто од себе

„Рок-симфонија“, како што беше насловен концертот со кој завчеравечер, во Македонската филхармонија, Дани Димитровска одбележа 20 успешни години на македонската музичка сцена, веројатно за...

Цветни минијатури на Живко Поповски-Цветин за читателките на „Нова Македонија“

По повод празникот на жената, 8 Март, сликарот и хуманитарец Живко Поповски-Цветин вчера пред просториите на редакцијата на „Нова Македонија“ одржа ликовна работилница под...

Прочка, зурли и тапани на Калето

Прочка, или Велики поклади, спаѓа меѓу најголемите христијански празници. Во еден свој дел празнувањето е поврзано и со паганските прославувања. Покрај тоа што овој...

До декарбонизација на општеството преку поголема примена на ОИЕ

Нашиот потенцијал е сонцето. Вода и ветер немаме толку многу, но не се за потценување. Токму енергијата произведена од ваквите обновливи извори на енергија...

Недостигаат опции или храброст за инвестирање на берзата?

Во последниве години постојано имаме пад на каматите на депозитите во банките, поради што за орочените средства граѓаните добиваат сѐ помалку пари, но и...

Никогаш нема да се согласиме со промената на името

МАКЕДОНЦИТЕ ОД САД, АВСТРАЛИЈА, КАНАДА И ОД ЕВРОПА СО ЦВРСТИ СТАВОВИ Македонската дијаспора е на нозе. Велат дека не можат и немаат во план да...

Партиите премеруваат: позитивна или негативна кампања

Кандидатите за претседател на Македонија и партиите што ги поддржаа, иако официјално не е започната изборната трка, веќе ја започнаа промотивната кампања. Истовремено, некои...

Проштевањето е духовно херојство

Да му простиш некому е вистинското дело на љубовта. Да ги избришеш сите навреди, лаги и клевети на другиот кон тебе е духовно херојство....