Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24579)

„Жолти комбиња“ пак во игра

Тврдењата на претседателскиот кандидат на владејачката коалиција, Стево Пендаровски, дека тој и неговото семејство биле следени 24 часа од тајни служби блиски до опозициската...

Каков кандидат за претседател ќе помине кај граѓаните

Ловот на кандидати за највисоката државна функција полека привршува. Моменталната претседателска понуда, засега, е сведена на три до четири официјални имиња од власта, но...

Астероидите се потешки за уништување отколку што мислеа научниците

Обидот за заштита од астероид што се приближува кон земјата, со напад на нуклеарно оружје, е добар само за прикажување во научнофантастичните филмови. Поновите...

Ќе ја прескокне ли Заложник олимписката норма?

Оптимист сум и верувам дека со моето добро грло Шамблу ќе освојувам бодови што ќе бидат доволни за обезбедување норма за настап на ЛОИ...

Пораз на Металург во последниот гостински меч во РЛ сезонава

Ракометарите на Металург на гостувањето кај словачкиот првак Татран Прешов во 16-то коло од Регионалната лига (РЛ) го забележаа третиот двоцифрен пораз сезонава, овој...

Ќе се поништува секој гол постигнат со помош на рака

Головите постигнати со рака, дури и случајно, или кога играчот при нивното постигнување асистирал со ненамерно играње со рака од сезоната 2019/2020 нема да...

Божиновски: Со ВАР судиите се посигурни

Манчестер јунајтед го елиминира ПСЖ, а Порто ја совлада Рома, по што овие два тима им се придружија на Ајакс и на Тотенхем во...

Како опозиција кажуваат едно, како власт прават друго

И на власта и на опозицијата треба да им стане јасно дека треба да се бараат начини за ослободување од партократијата и превработеноста во...

Не е слеп тој што не гледа….

Не е непозната и заслепеноста на масите од вистински или лажни лидери, од феноменот на водачите, царевите, кралевите, лидерите. Масата не само што мижи,...