-1.2 C
Skopje
24.2.2020 - 7:00

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24579)

Законот за заштита на личните податоци нов товар за компаниите

Несигурност, збунетост и многу прашања кај бизнис-заедницата отвори законот за заштита на личните податоци, кој сѐ уште не е донесен. Многу од фирмите не...

Темелите на економскиот раст се во извозот на македонските фирми

За повисок раст на економијата треба фокусот да биде насочен кон преработувачката индустрија, која подолг период се соочува со релативно ниско ниво на продуктивност...

Промотивни тенџериња за Денот на жената!

Симболиката на подарувањето и на одбележувањето е многу значајна во современиот свет. За жал, на овие простори изгледа сѐ уште им се робува на...

Цементирање или дерогирање на идентитетот

Доминантна перцепција во јавноста е дека со спроведувањето на обврската за преименување на институциите од Преспанскиот договор, наместо националниот идентитет да биде зацементиран, сега...

И науката потврди – жените не се послаб пол

Научниците сметаат дека жените можеби имаат подобар имунолошки систем, бидејќи мораат да преживеат девет месеци бременост, додека улогата на мажите во размножувањето е многу...

Кина ја јакне воената моќ

Кина изминатава деценија постојано го зголемува воениот буџет, кој се очекува годинава да достигне 177,5 милијарди долари. За споредба, претседателот на САД, Доналд Трамп,...

Кинескиот технолошки гигант „Хуавеи“ ги тужи САД

Кинеската компанија „Хуавеи“ соопшти дека ги тужи САД поради забрана на федералните агенции да ја користат опремата на тој технолошки гигант. - Конгресот на САД...

Ренесансата на Макрон во судир со европската реалност

Францускиот претседател не може да биде обвинет за недостиг од идеи, а тоа го покажа и со своето писмо за „европска преродба“, испратено до...

„Шетањето“ на ѓубрето треба да запре

Европските регулативи ни наложуваат дека треба да се спроведат селекција и рециклажа на отпадот. Некаде до 2022 година треба да создадеме стандардизирани регионални депонии....