Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24579)

Рами Малек ќе биде негативецот во новиот „Џемс Бонд“

Рами Малек, глумецот што неодамна доби „оскар“ за главна машка улога во филмот „Боемска рапсодија“, каде што го толкуваше лидерот на групата, Фреди Меркјури,...

Радиостаниците одбиваат да ја пуштаат музиката на Мајкл Џексон

Трите главни радиостаници во Монтреал престанаа да ги пуштаат песните на Мајкл Џексон, откако на каналот Ејч-би-о беше прикажан документарецот „Заминувањето од Недојдија“ за...

„Нетфликс“ ќе го екранизира „Сто години самотија“ на Маркез

Американската телевизиска платформа и продукциска куќа „Нетфликс“ соопшти дека ќе сними телевизиска серија според познатиот роман на Габриел Гарсија Маркез „Сто години самотија“, откако...

Филмовите на Манчевски во „Котур“

Од денеска до 14 март во кафулето „Котур“ ќе се одржи „Филмска азбука - Милчо Манчевски“ - недела посветена на творештвото на македонскиот режисер...

Филмови за храбри жени со уште похрабри потези

Фразата „силна жена“ кај нас евоцира одреден сет на слики во нашиот ум. Исто така жените со силни карактери не се секогаш како другите,...

Изведба на балетскиот спектакл „Клеопатра“ на Денот на жената

На Денот на жената, вечерва, со почеток во 20 часот, ќе биде изведен балетскиот спектакл „Клеопатра“ - разнобојно дело што во многу аспекти ги...

Имаме македонски театар и литература, ама не и опера и филхармонија

На листата од 136 институции што ќе претрпат измени во називот, во согласност со промената на името на државата, добар дел се од културата....

Изложба на бугарскиот скулптор Пројнов

Во Културно-информативниот центар на Бугарија во Скопје е отворена изложба на скулптури „Балкански ангели“ на бугарскиот скулптор Александар Пројнов-Апер. Изложбата е поставена по повод националниот...

Јана Манева-Чупоска на саем за современа уметност во Токио

Уметницата Јана Манева-Чупоска ќе учествува на Интернационалниот саем за современа уметност во Токио, каде што ќе се претстави со дела и видео од циклусот...

Изгубена слика на Караваџо може да достигне цена од 120 милиони...

По чистењето е установено дека станува збор за дело од 17 век што ѝ припаѓа на школата на Караваџо. Подеталната истрага покажала дека светлото...