-4.2 C
Skopje
1.12.2021 - 3:33

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24577)

Наставници со петки, ученици со единици

Во анализата што се однесува на македонскиот образовен систем резултатите покажуваат дека нашите ученици, за жал, покажуваат перманентно слаби резултати. За надминување на ваквите...

Исхрана што може да ја победи анемијата

Анемија или, народски кажано, слабокрвност се случува кога човековиот организам нема доволно црвени крвни зрнца. Постојат голем број видови анемија, но најчеста е онаа...

Олимписка норма уште нема, каратето и таеквондото се најблиску

До Игрите во Токио има уште околу 500 дена, квалификациите за повеќе спортови се почнати, а сите ќе траат до јуни в година. Од...

Идната недела почнува „операцијата“ пласман на ЕП 2020

Кон крајот на месецов, на 21, односно на 24 март, со натпреварите со Летонија во Скопје, односно со Словенија во Љубљана, Македонија ќе ја...

Металург гостува кај Татран, кој се трка за влез во фајналфорот

Татран е одлична екипа и знаеме дека нема да биде лесно ако сите не го дадат најдоброто од себе. Очекувам подобра, поборбена и поквалитетна...

Жената веќе не е само пред штафелајот

Во „Чифте-амам“, по повод 8 Март, утревечер ќе биде отворена изложба на дела создадени под инспирација од девојки, жени, мајки, љубовници, борци... „Рахела“ од Димче...

Промоција на „Џиновска продавница за фантазии“ од Бистра Георгиева

Промоција на книгата „Џиновска продавница за фантазии“ од авторката Бистра Георгиева ќе биде одржана вечерва, со почеток во 19 часот, во книжарницата „Литература.мк“ на...

Објавен романот „Оренда“ на Џозеф Бојден

Издавачката куќа „Антолог“ го најави објавувањето на романот „Оренда“ од канадскиот писател Џозеф Бојден, историска сага мотивирана од наследството и културата на домородните народи...

Изложба за великанот на психоанализата Сигмунд Фројд

Изложбата, хронолошки поставена на стотина квадратни метри, дава увид во животот и работата на великанот на психоанализата, а го прикажува како медицинар, психоаналитичар и...