-4.2 C
Skopje
1.12.2021 - 5:15

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24577)

Започна кампањата за подобрување на животната средина „Не игнорирај! Реагирај!“

Институтот за комуникациски студии во соработка со „Нова Македонија“ и повеќе институции ја започнува кампањата од јавен интерес за подобра животна средина „Не игнорирај!...

Супертајните оружја на САД и на Русија

Двете најголеми светски воени сили, САД и Русија, по заладувањето на политичките релации, веќе на големо започнаа трка за вооружување и за надмоќ, која...

Воен судир на повидок – Пакистан и Индија

Тензиите помеѓу нуклеарните сили Индија и Пакистан секојдневно растат, особено по минатонеделните инциденти, во кои беа соборени неколку воени авиони на двете страни над...

Се гради консензус за идниот статус на СЈО

Владата вчера го разгледа и го проследи на усвојување во Собранието законот со кој ќе се регулира идниот статус на специјалното јавно обвинителство. Судбината...

Нова визија за ЕУ

Францускиот претседател предупредува дека ЕУ како институција мора да се реформира за да спречи приклонување кон национализмот на нејзините земји-членки Францускиот претседател Емануел Макрон предложи...

Нова визија за ЕУ

Францускиот претседател предупредува дека ЕУ како институција мора да се реформира за да спречи приклонување кон национализмот на нејзините земји-членки Францускиот претседател Емануел Макрон предложи...

Зошто државите го менуваат името

Навидум различните Македонија и Сирија, кои се соочуваат со сосема различни предизвици во своето постоење, различен културолошки, политички, социјален и историски аспект на идентификација,...

„Мој Карпош – моја картичка“ им донесе попусти на граѓаните

Општината Карпош го почна проектот „Мој Карпош - моја картичка“, а со тоа карпошани добија можност да користат одредени попусти при користење на услугите...

Пожари се гасат и со возило старо половина век

Просечната старост на противпожарните возила е 29 години, а најстарото како што го нарекуваат возило за хемиско гасење е старо цели 49 години, или...