19.8 C
Skopje
28.9.2021 - 9:44

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24576)

Излезе книгата „Песни за Палестина“ од Манојлов

Деновиве од печат излезе најновата книга поезија на битолчанецот Панде Манојлов, насловена „Песни за Палестина“, која содржи шеесетина песни исклучиво посветени на Палестина и...

Десетто издание на „Вечерите на женски права“

Десеттото јубилејно издание на „Вечерите на женски права“ ќе се одржи од утре до 8 март, во знак на годинешната тема за одбележување на...

И жените пишуваат фантастика за возрасни

Зошто фантастичните новели за возрасни од женски автори честопати се маркирани како фантастика за тинејџери? Зошто фантастичните новели за возрасни од женски автори честопати се...

Лошата политика е клучна за заостанувањето зад нова Европа

Податоците од крајот на минатата година покажуваат дека европската економија забавува, а сличен тренд се забележува и во Хрватска. За хрватската економија е најважно...

Осигурителната индустрија континуирано се развива

Осигурителната индустрија во нашата земја во последнaта декада забележа огромен пораст во сите сегменти на своето функционирање: бруто-полисираната премија (БПП), број на продадени договори...

Потрошувачите најмногу се жалат на техничките производи

Доколку производот се расипе по четврти пат, а гаранцијата сѐ уште важи, потрошувачот има право од трговецот да побара замена на производот со нов...

Специјална комисија ќе ги контролира државните вработувања

Агенцијата за администрација наскоро ќе воведе специјална комисија за ревизија на која било постапка за вработување за која постои сомневање, најави вчера министерот за...

Рикер: Земјата сега е на вистинското место во Европа и во...

Историскиот Преспански договор го отвори патот Северна Македонија да стане 30-та членка на Алијансата и да ја забрза нејзината европска интеграција. Земјата сега е...

Глигоров, Трајковски, Црвенковски, Иванов… Кој е следниот?

Шестите претседателски избори ќе се одржат на 21 април 2019 година и на нив треба да биде избран петтиот претседател на државата. Овие избори...

Опасен гас демне под градинките и училиштата

Според надлежните од Институтот за јавно здравје, дополнителен проблем е и што не се врши тестирање на земјиштето пред изградбата на нови градинки и...