Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24575)

Пендаровски: Најважно е Македонија да победи

СДСМ вчера на конгрес го потврди изборот на Стево Пендаровски за претседателски кандидат. Од 783 присутни делегати, 712 едногласно, без против и воздржани, гласаа...

Нимиц: Не ме ни исплатија

Во интересниот пресврт на судбината, под различни околности, договорот го потпишаа премиерите на Грција и на Македонија пред седум месеци, поточно на 17 јуни,...

Армијата ќе се модернизира за да фати чекор со НАТО

Државниот врв е со неподелено мислење дека буџетот на АРМ треба да биде зголемен во согласност со стандардите на воената структура кон која тежнее...

Анализа на Катимерини

Општо е познато дека македонскиот спор е прашање од национален интерес за Грција. Но за какво прашање станува збор и која е улогата на...

САД и Јужна Кореја се откажуваат од заедничките вежби

САД и Јужна Кореја објавија дека повеќе нема да одржуваат големи заеднички воени вежби, кои Северна Кореја ги смета за подготовка за инвазија. Министрите...

Ѝ се заканува парализа на ЕУ

ЕУ е соочена со најважните парламентарни избори во својата историја, а резултатите од нив би можеле да ја поткопаат целата унија, да предизвикаат парализа...

„Комунална хигиена“ апелира граѓаните да внимаваат на чистотата

Јавното претпријатие „Комунална хигиена“ упатува апел до граѓаните заедно да ги заштитат чистотата и убавината на главниот град. Ова го велат оттаму затоа што секојдневно...

Шумата на Водно не може да ја скрие безобразноста на возачите

Зголемувањето на цените на паркингот не ги задржа граѓаните да ги возат своите автомобили на Водно. Соговорниците предупредуваат дека и покрај таа мерка, не...

Купувачите на станови сѐ уште стравуваат од измами

Катастарот не води посебна евиденција колку и кои станови се продадени, но може во соодветниот лист за предбележување за секој објект во градба да...