20.8 C
Skopje
15.6.2021 - 14:07

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24575)

Сум свирел низ целиот свет и пред папата, а сега сите...

Цели 40 години Неат Велиов со својот блех-оркестар бил амбасадор на ромската и на македонската музика во светот. Последниве години, поради нарушеното здравје, тој...

„Срце отвори“ – нов сингл на Александра Јанева

Поп-пејачката Александра Јанева сними нова песна, насловена „Срце отвори“, за која реализира и интересен ретро видеозапис, изработен од продукцијата „Пинестел“, во режија на Пеце...

Прв соло-концерт на „Фанк шуи“ во МКЦ

Групата „Фанк шуи“ на 29 март во Денсинг-салата во Младинскиот културен центар во Скопје ќе го одржи својот прв соло-концерт. - Изминатата година им беше...

Клилук – најбогато езеро со минерали во светот

Држава: Канада Провинција: Британска Колумбија Површина: 38 хектари Клилук е необично солено езеро, кое се наоѓа во близината на градот Осојус во канадската провинција Британска...

Средношколците читаат авантуристички книги и научна фантастика

Според Институтот за наука, алтернатива, култура и уметност од Скопје, најмногу од анкетираните ги читаат „Хари Потер“, „Клетници“ и „Илијада“ Средношколците во државава купуваат книги...

Објавен „Серотонин“ на Мишел Уелбек

Во издание на „Три“ деновиве од печат излезе „Серотонин“, новиот роман на еден од најконтроверзните автори на француската и светската книжевна сцена Мишел Уелбек. Преводот...

Девет филма што заслужиле да освојат „оскар“ за најдобар филм

Најголемите занемарувања и најконтроверзните избори во деветте децении на церемонијата, според „Гардијан“ „Снежана и седумте џуџиња“, 1938 г. „Оскарите“ првпат се одржаа пред 90 години во...

Руските „мигови“ со психолошки ефект и без реална цел

Србија наскоро би располагала со флота составена од 14 летала: четири „мигови“, кои се набавени од Белорусија, шест од Русија и четири авиони од...

Производството на мед може да биде голем извозен адут на земјава

Во време кога сѐ помалку млади луѓе му се посветуваат на земјоделството, младиот Михајло Размовски (25) размислува сосема поинаку и, како што вели самиот,...

Силјановска: Не смее политиката да биде во рацете на неколкумина

Вчера се одржа и 18-та годишна конференција на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ, на која обраќање имаа претседателката на Унијата на жени Благица Ласовска...