11.8 C
Skopje
19.10.2021 - 1:33

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24574)

Балканска музичка вечер во Кочани

Маестро Сашко Велков, еден од основачите на оркестарот „Дрим тим“, деновиве се претстави пред својата публика со два нови соло-проекта. Првиот е неговото најново...

Рој Орбисон – скромен рокер со моќен глас

Поради неговата скромност, ненаметливост и тивка природа, списанието „Лајв“ го нарекува Рој анонимна славна личност Рој Орбисон е популарен и многу влијателен пејач-текстописец, композитор, гитарист...

„Модниот викенд“ ќе обедини 29 дизајнери од Европа

Модни дизајнери од: Белгија, Германија, Португалија, Франција, Романија, Латвија, Естонија, Грција, Турција, Бугарија, Словенија, Хрватска, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Србија, Косово и од...

Руската пијанистка Злата Чочиева на „Охридско лето“

Младата руската пијанистка со светска кариера, Злата Чочиева, на 3 март во црквата „Света Софија“ во Охрид, со почеток во 18 часот, ќе одржи...

Дарија Андовска со концерт во Малта

Денеска, во „Милениум чапел“ во Сент Џулијан, на Малта, македонската композиторка Дарија Андовска ќе се претстави со целовечерен мултимедијален концерт насловен „Течен - кристал“...

„Зошто остануваме во провинција“ премиерно во Цетиње

Претставата во режија на Благој Мицевски ќе биде одиграна вечерва на сцената на Кралскиот театар - Зетски дом „Зошто остануваме во провинција“ е насловот на...

Кризата помина, песимизмот кај Грците остана

Наводниот раст на грчката економија не може да се почувствува во секојдневниот живот на граѓаните, кои не веруваат во оптимистичките прогнози на владата на...

Жена-пилот пречекана во Скопје

„Мис Џонсон очигледно беше изненадена и возбудена од толку искрени изрази на симпатија од страна на скопјаните. На сите поздрави, таа одговараше со ,мерси`“....

ССК: Легализирањето дивоградби е амнестирање на кривично дело

Дивоградбите се кривично дело, а нивното легализирање значи амнестија, реагираа вчера од Градежната комора при Сојузот на стопански комори (ССК). Оттаму истакнуваат дека нелегалното градење...

За една година се фрла храна вредна два милиона евра

Ако претпоставиме дека има околу 500.000 домаќинства, едно скромно ситуирано домаќинство фрла храна во вредност од 300 до 800 денари месечно. Тоа најчесто се...