21.8 C
Skopje
6.6.2020 - 16:00

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24570)

Фустанот на Били Портер и епската изведба на Купер и на...

Женските имиња беа исклучени од главните режисерски дела, но не и од документарните и од кратките филмски остварувања Еден од највпечатливите моменти од завчерашното доделување...

Ретроспектива на Карпо Година во Бергамо

На 37-от филмски фестивал во Бергамо „Бергамо филм митинг“, од 9 до 17 март, ќе биде организирана ретроспектива на комплетното творештво на режисерот, кинематографер,...

Mанифестaција посветена на мартинките

Традиционалната манифестација „Среќна Баба Марта“ по шести пат ќе биде отворена утре, во 12 часот, на првиот кат во трговскиот центар „Капитол мол“, во...

Прилепскиот музеј крие ретка збирка на керамички лебови

Во праисториската збирка на Заводот и музеј Прилеп се наоѓаат 12 предмети од глина т.н. култни лебови, а потекнуваат од неколку локалитети во Пелагонија...

Игри на Приштина за вовлекување на Москва!

Во последните текстови објавени во медиумите, за постигнат договор за разграничување меѓу Србија и Косово, имаше и информации дека за најновиот преговарачки план постои...

Разграничување во 22 чекори?

Приштинските медиуми го објавија планот за разграничување меѓу Косово и Србија, а српскиот претседател Вучиќ негира дека постои таков документ Верзијата за конечниот договор помеѓу...

ИТ-инженерите треба да креираат сопствени производи

Наместо да работат како подизведувачи во други фирми или да бараат вработување во некоја компанија, потребно е младите ИТ-инженери да ги реализираат своите идеи...

Јавните набавки сѐ уште се контаминирани од корупцијата

Во Македонија минатата година вредноста на склучените договори преку јавните набавки изнесувала 38,2 милијарди денари, што е 6,2 отсто од бруто-домашниот производ (БДП) Како да...

Лидерот што не мислеше на својот рејтинг

Ние мора да создадеме општество засновано од индивидуалци, не од колективни групи и граѓани, не од етнички групи. Моја визија е да создадеме општество...