25.8 C
Skopje
25.9.2021 - 20:59

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24569)

Европскиот национализам не е идентичен како балканскиот?!

Како и колку национализмот „работи“ во регионов и како тој се одразува во Западен Балкан и Македонија е темата што изминатиов период беше актуелна...

Во Австралија има двојно повеќе кенгури од луѓе

Обожаваните австралиски кенгури сега се контроверзни штетници Тие се скокачки икони на Австралија. Исто така уништувачи на природата и предизвикувачи на сообраќајни незгоди. Дали убивањето...

Топло-студено за олимпиското карате

Одлуката каратето да не биде дел од Летните олимписки игри (ЛОИ) во Париз во 2024 година е уште поизненадувачка поради тоа што токму на...

Меси не запира со постигнувањето голови

На мечот Севилја - Барселона (2-4) повторно шоу на еден човек, на Лионел Меси, кога тој го постигна 50-от хет-трик во кариерата, вкупно 25-ти...

Барселона и Реал произведуваат најмногу?

Меѓу првите 10 клуба што имале најмногу фудбалери израснати во својот клуб и кои во минатите пет години настапувале во најсилните пет првенства во Европа,...

Следува нова дефиниција за играњето со рака

Извршното тело задолжено за правилата на фудбалската игра (ИФАБ) при Светската фудбалска федерација (ФИФА) неделава треба да ги разјасни дилемите околу играњето со рака...

Металург и Макпетрол екипни карате-шампиони

Карате-клубот Металург во машка и Макпетрол во женска конкуренција се екипни карате-шампиони на Македонија во борби. Во изведбата, пак, на кати, најуспешен е Гладијатор...

Ајзенбихлер од потенцијален инвалид до светски првак

Германецот што прескокна 131,5 и 135,5 метри и го освои златниот медал, досега ниту еднаш не победил во Светскиот куп, а во септември 2012-та...

Стрезовска, Куковска и Прилепчанска шампионки на „Скопје на мраз 2019“

Во деновите од викендот, лизгалиштето во спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје беше домаќин на третиот национален и меѓународен натпревар во уметничко лизгање, под...

Нов спорт во Франција – борба со светлечки мечеви

Француските мечувалци ќе имаат можност да ги остварат своите фантазии за „Војна на ѕвездите“, затоа што Мечувалската федерација на таа земја го призна мечувањето...