6.8 C
Skopje
28.11.2021 - 3:32

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24569)

Откупени 25 милиони килограми тутун по просечна цена од 241 денар

Откупот на тутунот од реколтата 2018 година е при крај и досега се откупени 90 отсто од договорените количества. Заклучно со 22 февруари, откупени...

Мотор за економскиот раст се капиталните инвестиции

Ако сака Македонија да има повисок економски раст и развој, потребно е планираните капитални инвестиции да се реализираат стопроцентно, а во 2018 година Владата...

Познаникот на Македонија нов помошник-државен секретар на САД?

Поранешниот американски амбасадор во Македонија, Филип Рикер, е новиот помошник-државен секретар на САД за Европа и Евроазија, објавија грчки медиуми. Според грчки извори, Рикер доаѓа...

Надежите остануваат свртени кон Вселенската патријаршија

Македонските архијереи не сметаат дека оваа изјава на Вартоломеј треба да биде обесхрабрување за МПЦ. Тие повеќе ја гледаат и како изјава дадена за...

Северна Кореја: САД нема да бидат безбедни без договор

Северна Кореја се закани дека народот на САД никогаш нема да биде ослободен од заканите по својата безбедност ако пропаднат преговорите меѓу двете земји...

Кулминираат тензиите во Венецуела

Опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кој се самопрогласи за претседател, ги повика другите држави да ги држат „отворени сите опции за ослободување“ на Венецуела, пред денешната...

По десет години, се чистат каналите и езерцата во Градски парк

Езерцата и каналите во Градски парк не биле исчистени десет години, велат од градот Скопје. Со таа цел екипите на градот Скопје и на...

„Комунална хигиена“ – Скопје потпиша меморандум за соработка со „Сите сити“

Јавното претпријатие „Комунална хигиена“ - Скопје, во соработка со здружението „Сите сити“, потпиша меморандум за соработка наречен „Храна не се фрла“. Целта на оваа...

Паркинг-зоните променети, граѓаните збунети

Променети се зоните на трите најфреквентни јавни паркиралишта - Дебар маало, Буњаковец и Капиштец. Секторот Дебар Маало од зона 1 премина во зона 01,...