Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24569)

Тамара ќе оди на „Евровизија 2019“ со осмислен концепт

Да се биде различен значи да се биде горд на себеси. На 16 мај ќе му кажеме на светот дека „се гордеам со себе“...

„Суперхикс“ слави 25 години

„Суперхикс“ на 3 март во МКЦ ќе прослави 25 години од својот прв настап во некогашниот „Доорс“ во Дебар Маало. „Банда инструментале“ на истиот...

Саше Љолес го опеа „Градот“

Саше Љолес неодамна го промовира својот проект „Љолес“, кој е негов авторски проект, како и песната насловена „Градот“. Автор на музиката и на текстот е...

Дани со концерт ја слави својата 20-годишна кариера

Jубилејниот концерт на Дани е закажан на 7 март, со почеток во 20.30 часот, во Македонската филхармонија. Во рамките на концертот, кој, како што вели...

Маја Кикириткова го подготвува своето модно ателје

„Елеазар“ е новиот проект на Маја Кикириткова-Трајковски, со кој се враќа на модната сцена во Македонија. По неколкугодишна пауза, Маја се враќа со пролетна...

Промоција на „Последните голтки“ на Елизабета Баковска

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Младинскиот културен центар ќе се одржи промоција на книгата со наслов „Последните голтки: раскази за суштински нешта,...

Кореографија на Данчевска во Ротердам

Во подготовка е новата кратка кореографија „Скеч“ на младата кореографка Адријана Данчевска, која е дел од уметничкиот тим на „Скопје танцовиот театар“ и која...

Премиера на документарец за Кокино

Вечерва, со почеток во 20 часот, во киното „Фросина“ премиерно ќе биде прикажан документарниот филм „Ѕвезден запис над Кокино“, на „ДМФ продукција“. Филмот ја...

Прва уметничка „берза“ за вмрежување креативци

Големиот број примери укажуваат на тоа дека подоброто меѓусебно запознавање на активните уметници, олеснетата комуникација, размената на идеи и искуства би ја направиле културната...

Радикалната десница го возвраќа нападот кон Колинда

Влијанието на десницата не смее да се потцени, таа, секако, ќе работи на одредени удари и ќе работи на одвраќање на гласачите од сегашната...