Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24567)

Соработничката ќе го наследи богатството на Лагерфелд

Наследник на Карл Лагерфелд, сепак, нема да биде неговата мачка, како што тврдеа заговорници меѓу неговите обожаватели, туку неговата верна помошничка, директорка на креативното...

Гвинет Палтроу е престара за марвеловите филмови

Гвинет Палтроу одлучи веќе да не се појавува во марвеловите филмови, бидејќи мисли дека е премногу стара за нив. Глумицата сега има 46 години...

Круз, Пит, Кидман, Џоли… одбиле да глумат во „Титаник“

Еден од најпопуларните и најуспешни филмови на сите времиња е „Титаник“. Главните улоги во овој безвременски филм, кој заработи над две милијарди долари, ги...

„Казабланка“ и „Кум“ меѓу најдобрите оскаровски филмови

„Оскарите“ за најдобри филмови се доделуваат веќе девет децении, а во тоа време биле донесувани многу спорни одлуки, со кои не се согласувале баш...

Тони и Емил Шулајковски со заедничка јубилејна изложба

По деветнаесет години, браќата-близнаци Тони и Емил Шулајковски повторно заедно ѝ се претставуваат на скопската публика со изложба, со која го прославуваат и својот...

„Клучните концепти во кинеската мисла и култура“ во пет тома

Друштвото за издавачка дејност „Македоника литера“ неодамна ја објави серијата „Клучните концепти во кинеската мисла и култура“ во пет тома, двојазично - на македонски...

Промовирана книгата „Мартин Крпан – дипломат и воин“ од амбасадорот Милан...

Книгата „Мартин Крпан - дипломат и воин“ од проф. Милан Јазбец, актуелен амбасадор на Словенија во Македонија, беше промовирана завчеравечер во мултимедијалниот културен центар...

Брисел побара дијалог меѓу власта и опозицијата

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан во заедничка изјава околу...

Приватната идеја за разграничување станува државна српска политика!

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ призна дека се залага за разграничување со Косово, а за тоа бил согласен и претседателот на Србија...

СКСЗМ не е задоволна од третманот на домашните инвеститори

Стопанската комора на северозападна Македонија (СКСЗМ) не е целосно задоволна од третманот на домашните инвеститори и смета дека Владата има направено само една работа...