19.4 C
Skopje
13.5.2021 - 23:07

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24564)

Изложба на графички дизајнерки во Кичево

Вечерва, во 19 часот, во изложбениот салон во Центарот за култура во Кичево ќе биде отворена изложбата „Калеидоскоп“ на Симона Трипкова и Маријана Ивановска,...

Изложба на дела од работилницата „Емоции за еден град“

Дела од работилницата реализирана во рамките на изложбата „Селебрајт лајф / емоции за еден град“ на дизајнерот Горан Костовски-Индог е отворена во кафулето „Винил“...

Реобмислување на улогата на хорот во античките драми

Македонскиот тим, кој ќе ја одржува интерактивната работилница „Хорот“, деновиве отвори јавен повик за учество на заинтересирани млади помеѓу 16 и 20 години. Овој...

Дела на Игор Јосифов ќе патуваат и за Москва

Уметникот Игор Јосифов во почетокот на месецов се претстави со своја изложба и изведе перформанс во Калининград, Русија, а оттаму му се отвораат и...

„Медена земја“ ќе ја смени перцепцијата за македонскиот филм

Целата екипа на македонскиот документарен филм „Медена земја“ по враќањето со куп награди од фестивалот „Санденс“ во САД, заедно со заменик-амбасадорот на Швајцарската амбасада...

Белград ја отфрла понудата од Вашингтон

Србија нема да го прифати предлогот на американскиот претседател Доналд Трамп да ја признае државата Косово, а Белград ја отфрли и преговарачката платформа на...

Дампинг-државјанствата го јакнат популизмот во ЕУ

Земјите на периферијата на ЕУ издаваат дампинг-државјанства, а целата постапка е сведена на инструмент со кој се постигнуваат идеолошки, политички или економски цели, посочува...

Негарантираниот долг се враќа во јавен долг

Поголема транспарентност, усогласување со меѓународните практики и поголем кредибилитет кај меѓународните институции и инвеститори се очекуваните ефекти од измените на Законот за јавен долг...

Пензискиот систем неодржлив без буџетските инфузии

Освен што Светската банка неодамна предупреди дека Македонија има потреба од реформирање на својот пензиски систем за да може да ги издржи фискалните притисоци...

На традиционалниот ислам во земјава не му е својствен тероризмот

Секој што има терористички планови и цели не е дел од исламската религија. Исламот нема ништо заедничко со тероризам, ниту со радикализам, ниту, пак,...