Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24563)

Секоја фаза од создавањето на „Урбани легенди“ носеше различни нијанси на...

Во телефонот и низ лаптопот веќе имам една-две листи со идеи за приказни што би било убаво некогаш да ги напишам, како надоврзување на...

Промовиран деветтиот албум на „Сетстат“

Во клубот „Менада“ во Скопје, завчеравечер, беше промовиран деветтиот албум на еден од водечките бендови на современата македонска џез-музика, „Сетстат“. Бендот постои речиси 30 години...

Накит за сите урбани херои

Емилија Миткоска на 21 февруари ја закажа својата изложба „За сите урбани херои“. Своите креативни дизајни на накит, инспирирани претежно од музиката, ќе ги...

Српското народно позориште со „Духот што оди“ во МНТ

На големата сцена на Македонскиот народен театар, со почеток во 20 часот, вечерва, ќе биде одиграна претставата на Српското народно позориште од Нови Сад,...

„Златна мечка“ за филмот „Синоними“ на Берлинале

Филмот на Теона Стругар Митевска, „Господ постои, името ѝ е Петрунија?“, доби две награди, од екуменското жири и од Здружението на германските кина за...

Рама се соочува со силни протести на опозицијата

Илјадници симпатизери на албанската опозиција во саботата се обидоа да влезат во зградата во која живее премиерот на Албанија, Еди Рама, а полицијата употреби...

Колинда поблиску до втор мандат, а подалеку од десницата

Претседателка на Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ, изјави дека поздравот „за дом спремни“ не бил историски поздрав и дека тој е компромитиран и неприфатлив Пред четвртата годишнина...

Државјанката на ОАЕ ја напушти Македонија

Четириесет и двегодишната државјанка од Обединетите Арапски Емирати, Хинд Аболоки, ја напушти државава откако македонските власти ѝ го одбија барањето за азил. Таа пристигна...

Од трагичната несреќа, двајца сѐ уште во критична состојба

Во саботата наутро почина уште еден, 39-годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ), подлегнувајќи им на повредите добиени од сообраќајната...

Гордана Силјановска-Давкова – претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Универзитетската професорка Гордана Силјановска-Давкова е кандидатката од ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата на претстојните избори, кои се закажани за 21 април. Силјановска викендов беше...