10.3 C
Skopje
13.5.2021 - 2:01

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24561)

Глен Клоуз: Нема да плачам ако повторно не освојам „оскар“

Американската актерка Глен Клоуз, која годинава ја доби седмата номинација за престижниот „оскар“, изјави дека се надева на наградата, но и дека нема да...

Второ продолжение на „Аквамен“

Студиото „Ворнер брос“ потврди дека ќе се снима втор дел на „Аквамен“, откако тој ги надмина очекувањата на компанијата. Според сегашните информации, „Аквамен 2“ ќе...

Клуни се враќа на ТВ со „Финта 22“

Американскиот глумец и режисер Џорџ Клуни се враќа на телевизиските екрани со адаптација на романот „Финта 22“, па по тој повод изјави дека целта...

Најдобрите филмови на Дарен Аронофски

Дарен Аронофски е американски филмски режисер, сценарист и продуцент. Номиниран беше за „оскар“ за најдобар режисер на филмот „Црниот лебед“ во 2010 година. Во...

Излезе Македонско-словачка монографија

Денеска во Ректоратот на универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, ќе се одржи промоција на македонско-словачката монографија „Културата во земјите во транзиција“. Обраќања...

Јапонските мајстори на дрворезот од 17 и 18 век во Велес

Во ликовниот салон во Велес деновиве беше отворена изложбата „Јапонски лебдечки свет УКИЈОЕ“, на која се претставени 28 принта од цртежи од најпознатите јапонски...

Жени уметници конечно во британските галерии – нека остане така

Вистина е дека последниве неколку години, државните музеи почнаа да ја порамнуваат родовата нерамнотежа во нивните колекции. Кога „Тејт модерн“ го отвори своето големо...

Филмовите на Изи во кафулето „Котур“

Вечерва, од 20 часот, во кафулето „Котур“ ќе може да се погледне избор на кратките филмови од еден од најплодните македонски современи режисери Игор...

Низ фотографии раскажани добрите руско-македонски односи

Изложба на фотографии од самите почетоци од руско-македонските дипломатски односи до денес е отворена во холот на Македонската филхармонија. Меѓу нив се фотографии од...

Градоначалникот Бандиќ ќе го гради „Загреб на Сава“

Градоначалникот на Загреб, Милан Бандиќ, сака да гради нова градска населба на просторот од 1,1 милион квадратни метри во централното градско подрачје, а вкупната...