10.8 C
Skopje
25.10.2021 - 13:30

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24560)

Скопските пожарникари на календар

Првпат во Македонија е издаден календар на кој како модели се појавуваат пожарникарите на Бригадата на градот Скопје. Оваа идеја ја зачна Михаил Караколев,...

Работам за имиња што ми биле страст од детството

Секогаш кога илустрирам постер, во заднина ми оди саундтракот од филмот на кој работам, вели Марко Манев Марко Манев е илустратор и графички дизајнер, кој...

Книжевноста треба да се занимава со губитниците

Угледниот австриски книжевник Карл-Маркус Гаус, при претставувањето на хрватското издание на својата книга „Европа - неоткриен континент - седум патувања со фотографии на Курт...

„Пепелашка“ или „Травијата“

Не постои поубав филм од „Убава жена“. Имав 18 години кога првпат го гледав, а потоа низ животот го гледав неброено многупати. Џулија Робертс...

Картата на Македонија во каталогот за Требениште мора да биде на...

Во поглавјето за местоположбата на селото и на некрополата, на стр. 16, е поместена карта со легенда на англиски јазик. Исечокот е од географска...

Бугарите со најниска просечна висина во Европа

Бугарите се со најнизок просечен раст во Европа, а главните фактори за тоа се генетски и социјални, изјави Рачо Стоев, раководител на Одделот за...

Полицијата го ликвидира серискиот убиец

Един Гациќ, најбараниот бегалец во Босна и Херцеговина, кој се сомничи за брутално убиство на полицаец и на продавач, е убиен од страна на...

Вучиќ ветува 500 евра плата за граѓаните во Србија

Кампањата што ја започна српскиот претседател Александар Вучиќ, под името „Иднината на Србија“, е одговор на граѓанските протести против власта Зголемување на платите и пензиите,...

Копач: Да се забрзаат подзаконските акти за енергетиката

Македонија има напредок во енергетските реформи и транспонирањето на законодавството на Енергетската заедница со Законот за енергетика, но доцни со подзаконските акти што треба...

Трка за работници меѓу државниот и приватниот сектор

Состојбата со вработувањата во јавната администрација е голем товар врз економијата во земјата и на подолг период ќе предизвика вистински колапс на стопанството, алармираат...