Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24559)

Потрошувачите имаат моќ да ја променат модната индустрија

При создавањето една обична маица, таа мора да помине низ неколку раце. Прашајте се за колкава сума работеле сите тие ако вие сега в...

Црногорските лекари не смеат да примаат подароци

Освен редовната плата и хонорари, кои се дефинирани со правилникот за работа на лекарите, и личното задоволство за тоа што тие им помагаат на...

САД воведува контрамерки за Приштина?

САД почнале да воведуваат мерки против Косово, поради одбивањето да ги укинат таксите на производите од Србија и од БиХ, меѓу кои и неиздавање...

Насилството станува секојдневие во хрватското општество

Последниот срамен чин на насилство се случи во Сплит, кога група хулигани на главната градска улица нападнаа ватерполисти на српскиот клуб Црвена ѕвезда Насилнички напади,...

Потребно е сузбивање на сивата економија, корупцијата…

На презентацијата на истражувањето за бизнис-климата беше истакнато дека нивото на задоволство на компаниите од бизнис-регулативата сѐ уште остава простор за значително подобрување, иако...

Градежните компании сѐ потешко се пробиваат во странство

Од податоците на Државниот завод за статистика може да се забележи значително намалување на вредноста на договорените градежни работи во странство, при што вкупната...

Продолжува изградбата на новата болница во Кичево

Болницата, за која државниот секретар во Министерството за здравство Владимир Милошев вчера кажа дека ќе биде завршена за две до две и пол години,...

Недостигот од безглутенско брашно загрозува животи

Безглутенско брашно, кое е круцијално за исхраната на граѓаните на кои им е дијагностицирана болеста целијакија, која не им дозволува внес на намирници што...

Северецот го развиори знамето на НАТО пред македонската влада

Со интонирање на химната на Република Македонија и на НАТО, на јарболот пред платото на Владата вчера беше кренато знамето на Северноатлантскиот сојуз. Од...