Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24558)

Балканска изложба „Мост“ во КИЦ

На 14 февруари, со почеток во 20 часот, во културно-информативниот центар „Скопје“, во изложбените салони „Империјал 1 и 2“, ќе се отвори шестата по...

Почина писателот Методија Фотев

По кусо боледување, вчера почина македонскиот романсиер и поет Методија Фотев (роден на 14 март 1932 година во Љубојно, Преспанско). Беше член на Друштвото на...

Премиера на „Дис ис хрстори“ на Игор Христов

На 14 февруари, со почеток во 19 часот, во „Кино култура“ ќе се одржи премиерно прикажување на документарниот филм „Дис ис хрстори“, во режија...

Во Исланд секој 10-ти жител напишал или објавил книга

Благодарение на оваа навика, исландската литературна сцена е особено динамична. Книгата таму е најголем подарок. Во просек на 1.000 жители се објавуваат по пет...

Балетската претстава „Либертанго“ во Велес

Вечерва на големата сцена на Народниот театар во Велес ќе гостува балетот „Либертанго“ на Астор Пјацола, а во изведба на ансамблот на МОБ. Кореографијата...

„Скрин медиа“ високо го рангира филмот на Митевска

Филмот на Теона Стругар Митевска, „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ беше оценуван од жирито на „Скрин медиа“ во Берлин, при што доби одлични...

Изложбата за Требениште ја дочека Република Северна Македонија

Покровител на јубилејната археолошка изложба, како што беше напоменато вчера, е Владата на Република Северна Македонија Интернационалната археолошка изложба „100 години Требениште“ посветена на стогодишнината...

Дипломите на административците на генерална проверка

Државните парламентарци остро се спротивставиле на ставот на Агенцијата за заштита на лични податоци во Босна и Херцеговина, која донела оцена дека е неприфатлива...

Собраниски извештај за последиците од НАТО-бомбардирањето

Првите прелиминарни резултати од научномедицинската студија покажуваат пораст на зачестеноста на малигни болести кај граѓаните на Србија, особено кај децата на возраст до девет...

Најдобар начин за превенција од морбили или од грип е вакцината

Целото општество затаи како резултат на опаднатата имунизација, со што дојде до голем проблем за осетливото население, особено за децата до двегодишна возраст, каде...