Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24556)

Висок процент верници, мал број познавачи на верата

Истражувањата во Македонија покажуваат дека над половина од населението во Македонија, или 52,4 отсто за себе сметаат дека се религиозни, 30,6 отсто дека се...

Продолжува трендот на глобалното затоплување

Според анализите на НАСА и на НОАА, во 2018 година биле измерени температури на воздухот на Земјата, што биле четврти најтопли од 1880 година...

Општината Карпош доби мобилна апликација за граѓанско учество во локалните политики

Во трговскиот центар „Лептокарија“ се одржа настанот „Промотивен ден на мЗаедница“, наменет за промовирање на новата мобилна апликација за општината Карпош. Станува збор за...

Договорен и стартот за употреба на Северна

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, вчера го презакажа терминот за распишувањето на претседателските избори од 17.30 во 18 часот. Во исто време во грчкиот...

Малку мерки – никакви ефекти

Градот располага со четири овластени инспектори за животна средина, 10 комунални инспектори и 16 комунални редари. Потребно е зголемување на бројот на инспекторите и...

Едноставен трик за одржување на цветовите на вашата орхидеја

Одгледувањето орхидеја што постојано ќе цвета е еден од најголемите предизвици на секој што дома има барем еден примерок од ова деликатно растение. Веќе знаеме...

Колку се слични Македонија и Венецуела?

Македонија и Венецуела можеби се различни и далечни земји, но нивните судбини во моментот се слични по многу нешта. Двете земји се исправени пред...

Пронајденото тело е на Емилијано Сала

Пилотот на малиот едномоторен авион што исчезна на 21 јануари, Дејвид Ајботсон, сѐ уште не е пронајден Телото што го извлекоа специјалците нуркачи од делот...

Меси има месечна заработка од 8,3 милиони евра

Според француски „Л’екип“, на листата по Меси следуваат Роналдо, Гризман, Нејмар, Суарез... Аргентинецот Лионел Меси, напаѓачот на Барселона, е најдоброплатениот фудбалер во Европа, со месечна...