Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24550)

Исповед на еден скопски фраер

„...Eднаш, доаѓам на состанок со првата женска пред ’Ванила‘, сиот во цветен аранжман, накитен од глава до петици. Како росен цвет штотуку набран од...

Имињата на трговските марки – недефинирани

Бизнисмените стравуваат од можен хаос поради промена на името на одреден производ, кој веќе со години се продава и е баран на пазарот, да...

Со растот на економијата се подобрува и безбедноста

Економскиот развој по сѐ изгледа го намалува ризикот од избувнување воен судир или насилство во семејството, констатирал престижниот њујоршки магазин „Глобал фајненс“ врз основа...

Македонија како да се губи во преводот

Неодамнешниот случај во Велес илустративно го отвора прашањето како ќе се применува Законот за употреба на јазиците во практиката, каде што не постојат реални...

Кокошкините јајца можат да заменат одредени лекови

Истражувачите од институтот „Рослин“ во Шкотска имаат генетски модифицирани кокошки што ги користат за производство на човечки протеини во нивните јајца. Продуктот од кокошки...

Застојот предизвикан однадвор или пак оној однатре е поопасен?

По сите компромиси заради промената на името, домашните аналитичари потсетуваат дека е точно оти со договорот од Преспа свесно е отстранет круцијалниот, надвор од...

Екоактивисти: Горењето увозен отпад, една од причините за загадувањето

Загадувањето во главниот град и натаму е сериозен проблем за граѓаните. Toa повторно ги „предизвика“ граѓанските иницијативи да реагираат и да побараат одговори од...

Виенската конвенција може да го урне договорот

Френсис Ентони Бојл - професор по меѓународно право на универзитетот „Илиноис“, САД Професорот Френсис Ентони Бојл, кој е предавач по меѓународно право на универзитетот „Илиноис“...

Опсада на Средно Водно

За скопјани Водно претставува едно од омилените места за рекреација на граѓаните. Особено сега, за оние со мали деца, за кои во саботите и...