Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24549)

Младите би учеле и би работеле за пристојна плата

Сѐ повеќе млади луѓе во Бугарија сакаат да работат додека учат, а првото работно искуство им е во услужната дејност. Бугарија се наоѓа на...

Опозицијата поделена и во бојкотот на Собранието

Некои од партиите во српската опозиција работат на усогласување на заедничката платформа на дејствување и формирање влада на експерти По минатонеделниот неуспешен обид за усогласување...

Од државјанство се откажуваат околу пет илјади лица

За помалку од три децении популацијата на Босна и Херцеговина се намалила за една четвртина. Повеќе од 80.000 луѓе поднеле пријави дека се откажуваат...

Дуално образование, освен во средно, е потребно и на факултет

Имаме 24 универзитети, имаме над 130 факултети и над 600 студиски програми. Самиот тој факт прави високото образование да биде неквалитетно Промовирана книгата „Состојби и...

Џафери на албански јазик ја водеше собраниската седница

Претседателот на Собранието Талат Џафери вчерашната седница за пратенички прашања ја започна на албански јазик, на што реагира координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ,...

На „Евровизија“ како БЈРМ, на Берлинале како Македонија

Луѓето од културата се надеваат дека ќе се смени само името на државата, но не и атрибутот „македонски“, и оттука дека ќе останат македонски...

Има ли верска дискриминација во Македонија?

Постои ли верска нееднаквост во нашата држава? Дали таа се препознава или се игнорира? Што предизвикува верската дискриминација и колку се длабоки нејзините последици? Има...

Пречките за „независните“ многубројни, различни, дури и комични

Во сублимиран заклучок на соговорниците со кои се консултиравме, аналитичари, професори и познавачи на актуелните состојби, се издвојува ставот дека практично е невозможно на...

ФОТОВЕСТ

Западните делови на САД ги зафати студен бран, познат како поларен вител, поради што животот во повеќе градови е парализиран. Поради арктичкото време досега...