Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24549)

Џон Малкович во претстава за Вајнстин

Џон Малкович ќе глуми во новата претстава за „изопачениот холивудски моќник“ Харви Вајнстин, кој се соочува со низа обвиненија за сексуално малтретирање. Претставата „Горчлива...

Анимирана приказна за волкот и овците што живеат во слога

Комичниот анимиран филм „Кој се плаши од волкот лош 2“ наскоро ќе може да го погледне и домашната публика. Ќе ги видиме на големото...

„Патот на оскарите“ со Миланка Рашиќ на Телма

Секоја недела почнувајќи од 3 февруари во 20 часот ќе се емитува циклус од четири емисии „Патот на оскарите“, кои ги подготвува Миланка Рашиќ,...

Емотивна приказна за пријателство меѓу човек и куче

„Кучешка авантура“ е ново филмско остварување што донесува трогателна приказна за пријателство меѓу човек и куче, кое на киноплатната ќе пристигне оваа пролет. - Некои...

Најдобрите филмови инспирирани од игри

Иако филмовите инспирирани од видеоигрите обично не се многу добро прифатени од критичарите и публиката, сепак има и такви што успеаја да си обезбедат...

Отворање на изложбата „Формите на градот“

Вечерва, со почеток во 20 часот, во галеријата „Акантус“ ќе се отвори самостојна изложба на слики, графики и цртежи на Марко Вујисиќ, насловена „Формите...

Награда за стрип – „лифт“

Вечерва, во 20 часот, во МКЦ се доделува првата награда за стрип, „лифт“. На изложбата и во публикацијата, испечатена по тој повод, ќе бидат...

Промоција на монографија од Киро Кипроски

Денеска со почеток во 12 часот во просториите на Музејот на македонската револуционерна борба - Скопје, ќе се одржи промоција на монографијата „Македонија, мој...

„Холивуд репортер“: „Медена земја“ е незаборавна верите-студија на карактери

Преку еден приказ на уметноста на пчеларството одблизу и преку еден од последните одгледувачи на пчели, македонскиот документарец ги истражува традицијата, осаменоста и релацијата...

Малите бензински пумпи против монополот на нафтениот пазар

Горивата на бугарскиот пазар ќе поскапат за еден лев доколку малите бензински пумпи исчезнат од пазарот и големите производители го монополизираат секторот. Ова го...