Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24547)

Забрана за патување на „Сончогледите“

Музејот на Ван Гог во Амстердам соопшти дека неговата верзија на славните „Сончогледи“ повеќе нема да може да патува, бидејќи процесот на реставрација на...

Филхармонијата ќе одржи концерт во чест на Бетовен

„Бесмртност“ е насловот на претстојниот симфониски концерт на Македонската филхармонија, кој ќе се одржи утревечер, во 20 часот. Под диригентство на маестро Сашо Татарчевски,...

Објавена „Основите на будизмот: прашања и одговори“ од Џао Пучу

„Македоника литера“ објави превод на македонски од книгата „Основите на будизмот: прашања и одговори“ од кинескиот автор Џао Пучу, која упатува и одговара речиси...

„Оревокршачка“ на сцената на МОБ

МОБ најавува двојна изведба на балетот „Оревокршачка“, првата изведба е вечерва, а втората на 2 февруари, со почеток во 20 часот. Музиката е на...

До групата интелектуалци од Република Грција

Драги пријатели интелектуалци од Грција, Од мое име и од името на здружението „Унија за култура на Власите од Македонија“ ви честитам на прекрасниот...

Февруари – месец на иранскиот и на рускиот филм

Февруари во салата на Кинотеката на Македонија носи грст наслови од различни кинематографии и различни жанрови, но и омажи на домашни автори и актери...

Пророштвото на Даниел и падот на светските империи

Пророштвото на старозаветниот пророк Даниел, драг читателу, во нашата денешна колумна по аналогија се врзува со денешната светска ситуација на тој план. Во рамките...

Тоа што може филмот не може ниедна политика

Причината за поразувачките резултати од натпреварувачките селекции може да се лоцира во вообичаената поставеност на кабестите филмски случувања и лобирањето, што е задолжителен дел...

Има ли спас за македонскиот народ?

Договорите со Бугарија и со Грција го избришаа македонскиот народ како историска реалност на Балканот, а со законот за албанскиот јазик во историјата отиде...

Новинарството, лажните вести и говорот на омраза

Во далечното минато беше познат изразот „новинарска патка“, кој значеше лажна вест, што беше забранета и осудувана појава. Меѓутоа, при крајот на минатиот и...