16.4 C
Skopje
30.3.2020 - 18:50

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24547)

Седма рекордна титула за Карлсен на Вимблдон во шахот

Актуелниот светски првак по 13 кола освои девет поени, забележувајќи пет победи и осум ремија на еден од најстарите турнири во светот (се игра...

На ПСЖ му требаат најмалку шанси

На ниту еден тим од анализираните во 35 првенства во Европа не му биле потребни помалку шутеви за да постигнува голови отколку на францускиот...

Лестер најмногу им дава шанса на младите, Кардиф најмалку

Најмногу минути на теренот добиваат младите фудбалери што играат за Лестер, со вкупно 8.373 минути, покажа истражувањето на Би-би-си, кое ги анализира сите 20...

Над 200.000 пријавени за волонтирање на Игрите во Токио

Организацискиот комитет на Летните олимписки игри (ЛОИ) и на Параолимписките игри (ПОИ) во Токио објави дека точно 204.680 луѓе се пријавиле за да волонтираат...

Супербоул – фабрика за пари

Во финалето в недела ќе играат Њу Ингланд патриос од Бостон и Лос Анџелес рамс. Годинава, како и лани, рекламата од 30 секунди ќе...

Европските интелектуалци апелираат за спас на Европа

Манифестот во кој европските интелектуалци оценуваат дека Европа како идеја „се распаѓа пред нашите очи“ е објавен во неколку весници, вклучувајќи ги „Гардијан“ и...

Најмалку со деветто место на ЕП до квалификации за ЛОИ

Како што сега стојат работите, Македонија со осмо место на ЕП 2020 (претходно со сите други исполнети услови) во квалификациите за ЛОИ би играла...

Битолскиот „Движечки музички театар“ во Минхен

На 9 и 10 февруари, битолскиот „Движечки музички театар“, чиј основач и менаџер е Марјан Неќак, ќе настапи во театарот МЕТА во германскиот град...

Бестселер-авторот на „Њујорк тајмс“ Крис Бохџалијан на македонски

Издавачката куќа „Антолог“ го најавува објавувањето на романот „Девојките од песочниот замок“ од американскиот писател Крис Бохџалијан, бестселер-автор на „Њујорк тајмс“. Преводот на македонски...

„Каприча“ на Томислав Османли објавена на српски јазик

Издавачката куќа „Прометеј“ од Нови Сад ја објави книгата „Каприча“ на нашиот писател Томислав Османли, чие македонското издание се појави во издание на „Магор“...