Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24547)

Скока цената на државните обврзници

Инвеститорите покажуваат заинтересираност за македонските државни обврзници откако се заокружи процесот на ратификација на договорот од Преспа во двата парламента. Грција, пак, поради истата...

Москва: Целта на САД е соборување на власта во Венецуела

Вашингтон и неговите најблиски сојузници отворено спроведуваат политика чија цел е соборување на легитимната власт во Каракас, порача шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров. -...

Американската економија загуби 11 милијарди долари поради блокадата на Владата

Бруто-домашниот производ на САД за декември е пократок за 0,1 отсто или три милијарди долари, како последица на делумната блокада на Владата, додека за...

Брисел разочаран од Меј и од неодлучната Британија

Високи претставници на ЕУ предупредуваат дека неодлучната Британија ризикува да ја напушти Унијата без договор Високи претставници на ЕУ предупредуваат дека неодлучната Британија ризикува да...

Позитивни резултати од проектот за лични и образовни асистенти

Учениците со посебни образовни потреби од основните училишта во општината Аеродром веќе шест месеци имаат лични и образовни асистенти, а проектот преку кој се...

Македонија – историја што привршува

По менувањето на Уставот и името на Република Македонија и по ратификацијата на спогодбата од Мала Преспа во грчкиот парламент, настаните се одвиваат како...

Бангкок со водни топови и со дронови се бори со загадувањето

Додека ние со загадувањето на воздухот се справуваме со интервентни мерки, како бесплатен превоз, двојно поскап паркинг или прекин на градежните активности, дел од...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ не го менуваат името

Со каков интензитет и во кои временски рокови придавката Северна, во согласност со новото име на државата, ќе навлегува во животот на граѓаните и,...

Лековитите својства на ананасот

Во народната медицина со векови се познати лековитите својства на ананасот. Од лековитите состојки, особено се издвојува бромелаинот, група ензими што ги разградуваат протеините и...