10.3 C
Skopje
13.5.2021 - 1:44

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24546)

Кумановски графичари изложуваат во Неготино

Во Музејот на градот Неготино е отворена изложба на графики на која се поставени 13 дела од кумановските графичари: Зоран Јакимовски, Мирослава Цветковиќ, Стефан...

Калининград ќе ги види делата на македонскиот уметник Игор Јосифов

Јосифов веќе десетина години својата кариера ја гради низ светот, претежно во САД. Зад себе има многубројни изложби и мултимедијални перформанси, кои го сместуваат...

Епидемија на грип во три града во Бугарија

Во Софија од вчера е прогласена епидемија на грип. Сите училишта во градот ќе бидат затворени до следниот понеделник, односно забраната за настава ќе...

Ципрас: Ја враќаме водечката позиција на Балканот

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, во колумна за грчкото издание на „Еконoмист - светот во 2019“, пишува за предизвиците и плановите на Грција за оваа...

Косовската полиција уништи пакетчиња за српските деца!

Косовската полиција во јужниот дел на Косовска Митровица запленила 140 верски пакетчиња, кои се донација по повод верскиот празник Свети Сава, наменети за децата...

Италијанските банки сѐ потешко се борат со цената на парите, дали...

Забавувањето на растот на БДП нема да ги избегне земјите во еврозоната, сепак најслаб раст оваа година ќе има Италија. Покрај тоа, земјата веќе...

Секој петти жител во земјава страда од главоболка

Дека главоболката се проширува на сите популациски групи зборува и фактот што сѐ повеќе деца до 14-годишна возраст во последно време страдаат од чести...

Со предвремени избори се фаќа постпреспанскиот момент

Иако ставени во контекст на претседателските избори, недвосмислено е дека главниот мотив за паралелно одржување и на евентуалните предвремени парламентарни избори лежи во (не)реализацијата...

Владата ја претстави распределбата на помошта за печатените медиуми

Распределбата на исплатените 42.568.620 денари на 11 печатени медиуми во рамките на владината програма за поддршка на печатење и дистрибуција на печатени медиуми за...

Во Преспанската спогодба пресликани и „Велики петок“, „Кипар“, „Осло“, „Дејтон“, Елисејскиот...

Експертите со кои се консултира нашиот весник пронаоѓаат мноштво сличности помеѓу спогодбата од Преспа и други меѓудржавни договори, како на пример Договорот од Велики...