-0.2 C
Skopje
5.12.2021 - 6:43

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24545)

Тамара четврти пат на „Евровизија“

Пејачката Тамара Тодевска ќе ја претставува Македонија на 64-та „Евровизија“, што ќе се одржи во Тел Авив, Израел, од 14 до 18 мај, одлучи...

Седмо издание на „Брајдал фешн најт“

Идните невести ќе имаат уште една шанса да ги видат најубавите венчални фустани на седмиот „Брајдал фешен најт“ закажан на 4 февруари, во хотелот...

„Џезилка“ е сублимат на мојата 40-годишна посветеност на музиката

Петар Ренџов, музичар Албумот „Џезилка“ е музичко дело што носи нова димензија во македонската музика. Идејата е со првото слушање песните да бидат доживеани како...

Павилјонот на Мештровиќ

Од 1993 година во павилјонот е сместен Домот на Хрватското друштво на ликовни уметници „Мештровиќевиот знак во Загреб - архитектура: 80 години од павилјонот на Мештровиќ“...

Заборавете на „Нетфликс“

Британските кина уживаат во најдобрата година по 1970-та Британскиот бокс офис ја ужива својата најдобра година од 1970-та наваму, откако комбинацијата на домашните хитови и...

Силна промоција на историскиот ревизионизам

Хрватска е една од најпроблематичните земји во Европа, кога се во прашање историскиот ревизионизам и релативизирањето на злосторствата во Втората светска војна, се наведува...

Хрватска ќе увезува градежници од Индија!

Доколку продолжат негативните трендови во хрватското градежништво, во блиска иднина се очекува во овој сектор најмногу работници да пристигнат од Индија или од некои...

Државната матура како приемен испит за факултет

Државната матура ќе им овозможи на учениците истовремено да конкурираат на повеќе факултети во Србија Учениците во Србија што сега посетуваат настава во втора година...

Тиквешките лозари протестираа поради неплатено грозје

Тиквешките лозари вчера протестираа на градскиот плоштад во Кавадарци и побараа да им се исплати грозјето предадено во 2015 и 2016 година во „Стефани...

Оштетени 12.000 идни пензионери

На 12 илјади вработени, осигуреници на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување и идни пензионери, кои се во двостолбниот пензиски систем повеќе години не...