Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24544)

Три настани во еден на MAC на 29 јануари

На првото регионално доделување на музичките признанија, кое ќе се одржи на 29 јануари во „Штарк арената“ во Белград, во организација на „Скај мјузик“,...

Кинезите клонираа пет мајмунчиња макаки

Истражувањето треба да помогне во тестирањето лекови што би можеле да се третираат на широк спектар човечки состојби и болести. Но брзиот напредок на...

„Бич бојс“ – добрите вибрации на момците од плажата

„Good Vibrations“ станаа прв милионски сингл на момчињата од плажата, хит број еден на листите во Велика Британија и во САД, а многу музички...

„Големото стакло“ ќе се публикува на англиски јазик

Новото издание на списанието ќе му овозможи на Музејот на современата уметност во Скопје да соработува уште поинтензивно со меѓународни автори, а тоа да...

Нови наслови од „Прашки ракописи“

„Процесот на Слански и други чешки судбини“ и „Храбал - тажниот крал на чешката книжевност“ се двата нови наслова во едицијата „Прашки ракописи“ на...

Манчевски награден со „истерн стар“ во Трст

На македонскиот филмски режисер Милчо Манчевски му е доделена наградата „истерн стар“ за достигнувањата во областа на кинематографијата, на 30-годишнината на Mеѓународниот филмски фестивал...

Издаден налог за приведување на потпретседателот на Српска листа

Основниот суд во Приштина издаде налог за апсење на потпретседателот на партијата на косовските Срби, Српска листа, Милан Радоичиќ, јави Радио-телевизија Србија. РТС наведува дека...

Поделеноста на партиите ја загрозува исплатата на пензиите

Од први февруари би можело да престанат сите исплати од државниот буџет, вклучувајќи ги и исплатите на пензиите, поради незаседавањето на Домот на народите...

Партијата на Ѓукановиќ добивала фиктивни донации?

До парламентарните избори во 2016 година владејачката Демократска партија на социјалистите парите од црните фондови ги уфрлала во легалните текови, така што партиски функционери...

Скопје што не се заборава – кино џабе на плоштадот

Како функционираше кино џабе? Навистина многу необично. Проекторот беше сместен во една просторија во приземјето на Офицерскиот дом, а „платното“ се наоѓаше на ѕидот...