Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24543)

Филмовите со жени во главната улога повеќе заработуваат

Филмовите во кои жените толкуваат главна улога во последните неколку години оствариле поголеми приходи од оние во кои мажите се во центарот на дејството,...

Селма Хаек во „Проект колибри“ – приказна за финансиски грабеж

Стигна и првиот трејлер за драмата „Проект колибри“ (The Hummingbird Project), напната и комична приказна за финансиски грабеж со фантастична актерска екипа. Филмот донесува остри...

„Ѕвездата е родена“ не ги исполни очекувањата, Нетфликс влезе во историјата

Филмот „Ѕвездата е родена“ не помина според очекувањата на номинациите за „оскарите“. Изненади и фактот што Бредли Купер не доби номинација за своето режисерско...

Со „Одмаздници: војна на бесконечноста“ – „Фх3х“ повторно во трка за...

Македонската компанија за анимација и визуелни ефекти „Фх3х“ учествуваше во креирањето на визуелните ефекти во филмот „Одмаздници: војна на бесконечноста“, номиниран за „оскар“. Номинациите за...

„Арт-ареа 2“ во „Кино култура“

Во „Кино култура“ од вечерва до 27 јануари ќе се одржува фестивалот „Арт-ареа 2“, кој ќе содржи саем на книга, два џез-концерти, изложби на...

Вечер на македонски анимирани филмови во „Котур“

Вечерва, со почеток во 21 часот, во просториите на кафулето „Котур“ ќе се одржи вечер на македонски анимирани филмови од режисерите: Крсте Господиновски, Владимир...

„Детето сонува“ нова претстава на Битолскиот театар

Автор на драмскиот текст на претставата, која е еден од каноните на израелскиот театар, е Ханох Левин, а режисер е Итаи Дорон Ансамблот на Народниот...

Еден век постоење на музејот „Роден“ во Париз

Музејот содржи повеќе значајни дела на Огист Роден, вклучувајќи ги и познатите скулптури „Мислителот“, „Бакнежот“ и „Портите на пеколот“ Музејот „Роден“ во Париз годинава одбележува...

Пореч рекорден во повлекување пари од европските фондови

Хрватскиот приморски град Пореч само за годинава, со повеќе од 30 европски проекти, ќе повлече повеќе од 550 милиони куни Хрватска минатата година од европските...

Хипотекарен балон на пазарот за недвижности

Дури 70 отсто од недвижностите во Словенија се купуваат со одобрување ризични хипотекарни кредити Цените на недвижностите во Словенија во последниот квартал минатата година, во...