Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24542)

Мозаикот на злото

Видовме што зборувале Кондолиза Рајс, Барак Обама и Мајк Помпео. Нивните говори во Каиро се рефлексија на американската политика. Тие се нешто сосема спротивно...

Економијата мора сами да ја креваме

По неодамнешните уставни измени поврзани со промената на името и очекувањата за членство во НАТО и во Европската Унија, како држава сме исправени и...

Што содржи договорот помеѓу Германија и Франција

Критиките се поделени околу најновиот договор на Париз и Берлин. Од една страна, се смета дека договорот ќе помогне за поголема интеграција на Европа,...

Отровните честички во воздухот ги разболуваат сите

Сите светски истражувања досега докажаа дека изложеноста на ПМ 2,5 претставува еден од најголемите ризици за човековото здравје, бидејќи честичките навлегуваат во белите дробови,...

Психолошки бариери и национални митови на Балканот

Нашиот весник издвојува пресек на ставови и мислења од наши истакнати дипломати во врска со најактуелното прашање во моментов, односно за спогодбата од Преспа....

Mамки што се користат наесен или во зима

Добри есенски мамки се на пример глистите, ларвите, ракчињата, црвите, но лебот е, сепак, незаменлив, а во зима треба да се избегнуваат големи количества...

Зошто договорот од Преспа е пораз за демократијата

Спогодбата, можеби, претставува геополитички триумф за ЕУ, но е загрижувачка за демократијата и за владеењето на правото, вредности што ЕУ тврди дека ги промовира,...

Болт се откажа од фудбалот и од спортот, станува бизнисмен

Усаин Болт од Јамајка се откажа од својот сон да стане професионален фудбалер, велејќи дека „спортскиот живот е завршен“ за него, објавија британски медиуми....

Влијанието на Клоп донесе одлив на тренери од Борусија во Англија

Јан Сијверт (36) е третиот тренер на вториот тим на Борусија Дортмунд што заминува од германскиот клуб за да работи во Англија, по Даниел...