Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24542)

Галоски поддржан од Дејвид Гета и од Ники Ромеро!

Една од најголемите глобални музички ѕвезди Дејвид Гета го поддржа најновото издание на диџејот Галоски - „Shake It Down“. Темата е реализирана во соработка...

Промоција на книга за Свети Николе на Никола Ристевски

Домот на културата „Крсте Мисирков“ во Свети Николе годинава одбележува 50 години од своето работење. Оваа општинска установа е основана во далечната 1969 година,...

Концерти, хуманитарни и спортски настани за роденденот на Тоше

Целодневни крводарителски акции ќе се одржат во Скопје и во Крушево, каде што во „Спомен-куќата на Тодор Проески“, со пригоден настан, ќе биде одбележан роденденот...

Богата збирка култни предмети во Прилепскиот завод и музеј

Во збирката се чуваат и седум енеолитски керамички модели на лебови Меѓу многубројниот движен археолошки материјал со кој располага Прилепскиот завод и музеј е праисториската...

Ѓукановиќ и новинарите во војна за аферата „Коверт“

Спроти одбележувањето на Меѓународниот ден на новинарите, претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, на средбата во претседателската вила „Горица“ им делел лекции на новинарските...

Пари или вистина за непризнавање на Косово!

Косовскиот министер за надворешни работи тврди дека има сознанија оти Белград ветувал финансиска и помош во оружје во замена за повлекување на признавањето на...

Србија поделена меѓу брзи избори и бојкот од опозицијата

Мнозинството членови во Српската напредна партија сѐ повеќе размислуваат за предвремени парламентарни избори во Србија, додека партиите од опозицискиот блок се сѐ погласни дека...

Царовска: Постојан пораст на пензиите, никому не му е скратено ништо

Усогласувањето на пензиите со трошоците за живот двапати годишно обезбедува постојан пораст, истакна министерката за труд и социјална политика Мила Царовска. - За да не...

Македонската националност и јазикот – трн во око на грчката опозиција

И покрај намерата на претседателот на грчкиот парламент Никос Вуцис за брза ратификација на спогодбата од Преспа, не стивнува шпекулацијата дека опозициската Нова демократија...

Нова стратегија на Трамп за Блискиот Исток

Американските политички лидери во минатото ги користеа говорите во Каиро за да ги објаснат целите на САД на Блискиот Исток. Актуелниот државен секретар на...