Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24538)

Денови на опасно дишење

Неколку македонски града (Скопје, Тетово, Битола, Прилеп, Струмица) деновиве се најдоа на врвот на ранг-листата на најзагадени градови во светот. Оваа состојба со фаталното...

Легендарниот спортски автомобил „тојота супра“ повторно во продажба

Петтата генерација на „супра“ се појави за да го заземе местото меѓу „порше“, „БМВ“ и „мерцедес“ „Тојота“ минатата недела го претстави својот долгоочекуван автомобил, целосно...

Вон: Дојде време за збогување со скијањето

Време е да го послушам моето тело и мислам дека е време да се збогувам со скијањето, изјави Вон (34), која последниве години имаше...

Давитков: Покажавме квалитет за враќање во елитното кошаркарско друштво

Точно е дека имаме предност од 14 поени, но мечот со Романија ќе го почнеме од нула и ќе одиме на победа и на...

Чиле, Бахреин и Бразил стигнаа до своите најдобри пласмани на СП

Светското првенство (СП) во Германија и Данска им го донесе најдобриот пласман на некои од неевропските ракометни селекции, како на пример на Чиле (16-то...

Вилијамс е сѐ поблиску до рекордната 24-та гранслем-титула на Корт

Ланскиот победник, Швајцарецот Роџер Федерер (38) беше елиминиран од тенискиот гранслем-турнир во Мелбурн, по што ќе мора да причека на 100-та победа и на...

Со „Колибри“ го прелетавме светот

Познатиот македонски писател, публицист и хроничар Мишо Китаноски се осврна на шеесетте години постоење на „Колибри“, чиј читател и соработник е од почетоците до...

Металург – прв странски тим победник на турнирот во Гренобл

Во финалето ослабениот Металург го победи второпласираниот тим од шпанското првенство, Бидасоа, а на турнирот поединечни награди освоија Дупјачанец и Шпенде. Турнирот во Гренобл...

Бесплатно скијање за деца во ски-центарот Маврово

Ски-центарот Маврово денеска ги поканува сите ученици на бесплатно скијање и чист воздух додека не се вратат во училишните клупи. - Им излегуваме во пресрет...