2.8 C
Skopje
7.12.2021 - 13:06

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24537)

Замрзна Моклишко Езеро – зимското засолниште на лебеди и други ретки...

Преселните птици што прелетуваат преку Македонија често зимата ја минуваа тука, но сега, поради мразот, тие се повлекуваат појужно, на Тиквешко Езеро и околу...

„Глобал гејм џем“ повторно ги предизвикува гејмерите

„Глобал гејм џем“ годинава е закажан од 25 до 27 јануари, во просториите на Факултетот за информатички науки и инженерство (ФИНКИ). „Глобал гејм џем“ е...

Тесните камени улички раскажуваат древни приказни

Опатија е водечкиот монденски туристички град на полуостровот, а најголемо место е Пула, чиј белег е познатата Пулска арена, шеста по големина во светот Репортажа...

СКРМ стана репрезентативен синдикат за вработените во културата

Синдикатот на културата на Република Македонија (СКРМ) официјално стана репрезентативен синдикат, кој ги застапува правата на вработените во областа на културата. Од министерката за...

Промоција на филмот „Ти си Алеф“

Во Македонската опера и балет, утревечер, со почеток во 20 часот, ќе биде промовиран играно-документарниот филм „Ти си Алеф“, чиј автор, сценарист, режисер и...

Жан-Патрик Конрад e годинешниот добитник на „Гоцева мисла“

Во пресрет на 4 февруари, роденденот на Гоце Делчев, годинашната меѓународна награда „Гоцева мисла“ му се доделува на Жан-Патрик Конрад, претседателот на Европската академија...

Режисерот Борис Кобал обвинет за плагијат

Театарската јавност во Словенија, но и пошироко во регионов, деновиве е свртена кон Словенечкиот театар од Целје, кој од репертоарот само по неколку изведби...

Бугарите и по брегзит ќе патуваат без визи за Велика Британија

По реализацијата на брегзит ќе има последици во секоја сфера на јавниот живот, изјави Екатерина Захариева, министерката за надворешни работи на Република Бугарија за...

Исечен цел парк за изградба на градинка!

Со одлука на градските власти во Бар минатата недела биле исечени повеќе од 80 долгогодишни дрва во локалниот парк, каде што е предвидено да...

Никола од Лесковац чувар на македонската култура

Етномузејот „26 јули“ во Лесковац подолго време постои и работи во рамките на здружението на граѓани од македонската заедница „Илинден“, кое дејствува во овој...