1.8 C
Skopje
2.12.2021 - 20:23

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24535)

Анимирани филмови за деца што ќе ги видиме годинава

„Фрозен“, „Кралот Лав“, „Аладин“ се имињата на некои од филмовите за најмладите што ќе добијат свое продолжение Како и секоја година, и годинава се подготвуваат...

„Златно јајце“ за швајцарскиот филм „Полн пансион“

На годинашниот 12-ти меѓународен филмско-музички фестивал „Кустендорф“, „златното јајце“ за најдобар филм му припадна на швајцарскиот филм „Полн пансион“ (All Inclusive), на режисерката Корина...

Атиџе овозможи светска промоција на „Медена земја“

„Половина за мене, половина за тебе“, вели Атиџе кога го дели медот со пчелите. Таа е последната жена одгледувач на диви пчели во Европа....

Вечерва „Тоска“ во МОБ

Во Македонската опера и балет, вечерва, со почеток во 20 часот, ќе биде изведена операта „Тоска“, ремек-делото на Џакомо Пучини. Во оваа приказна за...

Обновена скулпторска поетика

Осврт кон изложбата „Бесконечност“ на Петре Николоски во „Чифте-амам“ Натали Рајчиновска Павлеска Уметноста во деведесеттите беше посветена на промени, прекин и расчистување со веќе истрошените револуционерни...

Знаменца за идентификација на потеклото на производите

Во Косово од денеска почнува да се применува неодамна усвоениот амандман на Законот за заштита на потрошувачите, според кој маркетите се должни покрај производите...

Путин во Белград пречекан од 70.000 граѓани

Претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, вчера попладне допатува во официјална посета на Србија, а на белградскиот аеродром „Никола Тесла“ беше пречекан од претседателот...

КСС: Со просечна плата од 18.000 денари јавната администрација станува социјална...

Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) на првата прес-конференција годинава ги повтори барањата за усогласување на платите со минималната плата и за исплата на К15...

Околу 6.000 фирми никнуваат и згаснуваат во една година

Причините за неможноста за стабилизирање и одржување на фирмите што се отвораат и влегуваат на пазарот се најчесто од економска природа - погрешни бизнис-планови...

Инвазија на десничарски популистички партии во ЕУ

Популистичките партии во Европа за трипати ја зголемија поддршката во изминатите две децении, обезбедувајќи доволно гласови за да освојат мандати во националните парламенти и...