5.8 C
Skopje
29.11.2021 - 22:30

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24534)

Анитра и „Пер Гинт“

Хенрик Ибзен (1826-1906) ја напишал драмата „Пер Гинт“ во 1867 година. Таа е приказна за падот, а потоа и за искупувањето на норвешкиот селанец...

Oтворен час со Кристина Леловац

Предавање под наслов „(Само)изградба на актер(к)ите“, на 19 јануари, со почеток во 19 часот, ќе одржи Кристина Леловац, актерка и доцентка по актерска игра...

На „Роденден“ и промоција на „Радио“ од Љупчо Јолевски

Со изложба на спектакуларни фигури од пластелин, изработени од 9-годишниот Максим Цветановски и со работилница за деца предводена од ликовниот уметник Доротеј Нешовски, во...

„Добрината на странците“ за почеток на 69-то Берлинале

Во категоријата кратки филмови, годинава ќе бидат прикажани 24 филма од 17 земји Годинашното 69-то издание на Берлинскиот интернационален филмски фестивал, познатото Берлинале ќе почне...

Во Загреб од грип починале 14 лица

Во Клиниката за инфективни болести во Загреб од први декември до 15 јануари од грип и воспаление на белите дробови починале 14 пациенти. Информацијата за...

Пред абортусот задолжително е советување на жените

Хрватската државна комисија за евалуација на законските критериуми и искуства во државите во Европската Унија ќе предложи нови измени во Законот за абортус. Според...

Путин: Србија е наш стратегиски партнер на Балканот

На Балканот имаме многу пријатели, но Србија е наш стратегиски партнер. Го почитуваме курсот за пристапување во ЕУ што го избра српското раководство. За...

Антикорупцискиот закон, со европско знаменце, во скратена постапка

Предлог-законот за спречување на корупцијата и судир на интереси во скратена постапка, со европско знаменце, вчера беше ставен на дневен ред на седницата на...

Влегува ли светот во лидерска криза?

Создавањето слика за секој државник денес е целосно во рацете на пиар-тимовите, кои ги (зло)употребуваат традиционалните и современите медиуми за да ги создадат општата...

Проблемот на Путин со полуслободните медиуми

Во годишното обраќање за медиумите што минатиот месец беше секаде пренесувано, рускиот претседател Владимир Путин дејствуваше самоуверено и вообразено, а беше бодар само кога...