26.8 C
Skopje
17.9.2021 - 19:09

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24531)

Картичката „скопска“ на ЈСП со нов дизајн

Јавното сообраќајно претпријатие Скопје пушти во продажба електронски картички „скопска“ со нов дизајн на двата вида - персонализираните и неперсонализираните. Цената и функционалноста на...

ЛГ-телевизорот на собирање се појавува на пазарот годинава

Помина една година от кога беше прикажан 65-инчниот прототип на телевизор на собирање „ЛГ дисплеј“ на ЦЕС. А сега „ЛГ електроникс“ овој концепт на...

Татко на нацијата или татко на партијата?

Колку и какви филтри е потребно да се поминат за да се најдат луѓе со личен и професионален интегритет и кредибилитет, кои ќе бидат...

Можна е балканска група

Македонија ќе биде во петтиот барабан за ждрепката в среда за Европското првенство (ЕП) во одбојка во септември, заедно со Белорусија, Романија и со...

Никола Ѓоргиев: Ова е круна на една генерација

Ова не се мери ниту со титули или со МВП-признанија. Ова е круна на една генерација. Оваа селекција во минатото знаеше да киксне во...

Македонската одбојка е подготвена да се врати на славните патеки

Сонот на голем број одбојкари, тренери и спортски работници во Македонија што почна од првите претквалификациски дуели со Австрија пред 25 години, конечно стана...

Ракомет, Македонија, гордост, сплотеност

Македонија денеска од 15.30 часот го игра првиот меч на СП 2019, против Јапонија, која на Мундијалот ќе игра со покана од ИХФ и...

Јапонија игра бавно и со скандинавски стил

Со денешниот меч (15.30 ч., пренос на МТВ) против Јапонија, македонската ракометна репрезентација ќе ја почне својата шеста мундијалска приказна. Тимот на селекторот Раул...

Декларација за заемна поврзаност кон одржливо минато

...Се јавувам од една непозната земја... Во оваа непозната земја зборот „ИДНИНА“ означува НЕШТО, но нешто ПОСВЕТЛО! Во која смисла? Од овдешното *нешто* се подразбира...