7.8 C
Skopje
15.10.2021 - 16:44

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24531)

Албанскиот рецепт да се примени и за обложувачниците во БиХ

Властите на Федерацијата на БиХ не успеаја да ги стават обложувачниците во даночниот систем на државата Некои од даночните експерти и политичари од Босна и...

Скриените газди на фирмите ќе излезат на виделина

Годинава ќе почне да функционира регистарот со кој ќе се евидентираат физичките лица, сопственици на правни субјекти, кои ги поседуваат или контролираат фирмите. Ова...

Пазарџиите уште се пазарат за законот

Групацијата на пазари при Стопанската комора на Македонија смета дека е потребно да се одложи или целосно да се укине Законот за трговија на...

Уште една шанса за компаниите со блокирани сметки

Бидејќи рокот, со кој на компаниите со блокирани трансакциски сметки им се овозможува да продолжат да работат и да ги плаќаат сметките преку компензација,...

Демократијата сведена на статистика

Мерењата на степенот на демократијата што, меѓу другите, и за Македонија редовно ги прават повеќе меѓународни организации, според експертите во земјава, се добредојдени, но...

Протести, бројки и ефекти

Општиот впечаток дека протестите против промена на уставното име, иако секојдневни, сепак, се недоволно организирани поради што во јавноста сѐ помали се надежите дека...

Седум нови случаи на заразени од морбили

Во Институтот за јавно здравје вчера се пријавени седум нови сомнителни случаи на заразени лица со морбили. За сите нив се добиени материјали, по...

Пред Собранието протести, внатре драматуршки заплети

Да бидеме реални, не е исто на албански „маќедонис“ и „македоник“, „Македонец“ и „на Македонија“. Тоа е игра на зборови. Ако бидеме поинвентивни, ќе...

Снегот пак нѐ изненади во јануари

Неисчистени тротоари и патеки пред влезовите на станбените згради, неисчистени паркинзи, приоди пред дуќани, фирми и автобуски станици Неисчистени тротоари, патеки пред влезовите на станбените...

Дали може Трамп да прогласи вонредна состојба за да го изгради...

Претседателот Доналд Трамп предупреди дека може да прогласи вонредна состојба на американско-мексиканската граница, откако несогласувањата околу финансирањето за неговиот предлог за ѕидот доведоа до...