20.8 C
Skopje
15.6.2021 - 15:03

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24530)

Американското повлекување ќе го координираат Турција, Русија и Иран?

САД се соочуваат со одредени тешкотии околу процесот за повлекување на војниците од Сирија. Сакаме да го координираме овој процес со Русија и Иран,...

Пријавување за „Водици 2019“

Заинтересираните граѓани за учество на манифестацијата „Водици 2019“ (положување на светиот крст во водите на р. Вардар), која традиционално ќе се одржи на мостот...

Стапките во снегот водат кон Момин Поток

Новите врнежи од снег и температурите длабоко под нулата, се причината што секој ита кон својот топол дом. Но дел од ваквата приказна одамна...

Поевтина струја за индустријата, поскапа за домаќинствата

Најголема бенефиција од финалната фаза на либерализацијата ќе имаат потрошувачите на индустриска струја, за кои, како што се очекува, трошоците ќе се намалат за...

Со позитивни мисли до успешен риболов

Додека лови, потребно е рибарот да ужива во природата и друштвото околу него, со позитивни мисли да го релаксира организмот, со еден збор -...

Под еден чадор и без граници?

Балканот во постстуденовоеното раздобје е поприште за постојано надмудрување на неколку спротивставени геополитички актери: средноевропскиот континентализам (Германија и Австрија), рускиот евроазијанизам, турскиот неоосманизам и...

Почнува мундијалот со олимписки предзнак

СП 2019 е првото со две земји-домаќини и последно со 24 селекции-учеснички. Актуелниот првак и најтрофејна селекција, Франција, е меѓу главните фаворити за трофејот,...

Шифрин вторпат застанува на една победа до рекордна низа

Американката Микаела Шифрин го освои второто место на ноќниот слалом во Флакау, Австрија, и не успеа да слави на осмата трка во низа во...

Сите на соседска журка!

Она што го забележав околу традиционалниот бадников оган е дека овој обичај, колку и да е пагански и во голема мера покажува негрижа кон...