Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24530)

Tрудовите инспектори во засилени контроли на исплатата на К15

Државниот инспекторат за труд прави засилени контроли во приватните фирми за исплата на К15 на вработените. Надзорот, кој почна од почетокот на годината, ќе...

Светска банка предвидува пораст од 2,9 отсто за оваа година

Македонија минатата година забележа економски пораст од 2,5 отсто, а во 2019 година ќе достигне 2,9 отсто, објави Светска банка во јануарскиот Глобален економски...

Нов „моден“ тренд ги убива децата

На македонскиот пазар се присутни килибарните ѓерданчиња, кои родителите ги купуваат за нивните деца полесно да го поминат процесот на дентиција, односно вадењето на...

Научени лекции од Сирија

Присуството на Русија на Блискиот Исток значи политички пазар со Западот за остатокот од светот. Тоа ја наметнува потребата од намалување на присуството, односно...

Повлекувањето на Трамп од Сирија е шанса за мир

Најавеното повлекување на американските сили од страна на претседателот Доналд Трамп наиде на речиси заедничка осуда од демократите и од републиканците. Ова помалку зборува...

Неславен почеток на „историската“ седница

На почетокот на седницата само беше констатирана оставката на досегашниот координатор на пратеничката група на СДСМ Томислав Тунтев, кој, ете, по своја волја пропушти...

Манафорт му дал предизборни податоци на руски соработник

Поранешниот шеф на Изборниот штаб на американскиот претседател Доналд Трамп, Пол Манафорт, во текот на неколку месеци во средината на 2016 година му давал...

ФОТОВЕСТ

Во снежните бури во Европа, во изминатите неколку дена загинаа најмалку 13 лица, од кои најголемиот дел во лавините во Австрија и во Германија.

ЕУ ја чуваат над 1,6 милион полицајци

Вкупниот број полициски службеници во Европската Унија во 2017 година достигнал 1.643.000 лица, што претставува намалување речиси за три проценти во споредба со 2010...