2.8 C
Skopje
18.1.2022 - 20:41

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24530)

Федерер и Ѓоковиќ атакуваат на рекорд во Мелбурн

Тие ќе имаат шанса да влезат во историјата на овој турнир доколку еден од нив го освои трофејот, што ќе биде рекорден седми пат...

Подготвени повеќе од 1.000 маски за „Вевчанскиот карневал“

Централниот настан, дефилето на маските, ќе се одржи в недела, во 14 часот, во центарот на Вевчани, а се очекува да го проследат 10.000...

Ќе откриваме експлозии на небото како никогаш порано

Тања Петрушевска, астрофизичарка Тања Петрушевска е дел од тимот на Универзитетот во Нова Горица што првпат најде доказ за експлозија на супернова, која формирала...

„Парижанка во Пехчево“

Во домот на културата „Јане Сандански“, во Пехчево, утревечер ќе биде отворена изложба со наслов „Парижанка во Пехчево“ на ликовната уметница Лена Ѓуриќ, која...

Чудесна ноќ

На средината на дваесеттите години на минатиот век чикашките џезери почнале да се селат во Њујорк, па Њујорк станал мека на џезот и база...

Излезе „Лорд Морд“ – новиот роман на Милош Урбан

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје го објави романот „Лорд Морд“ на чешкиот писател Милош Урбан, авторот на бестселерот „Седумцкрвие“. Станува збор за готски трилер...

„Понор“ – трета збирка раскази на Златко Ѓелески

„Понор“ е насловот на новата збирка раскази на писателот Златко Ѓелески, која деновиве ја издаде „Бегемот“. Се состои од дваесет и три раскази, ситуирани...

Воена обука за 100 доброволци

Министерството за одбрана на Црна Гора кон средината на јануари ќе распише јавен повик за доброволно служење воен рок. Поради ограничените капацитети со кој...

Путин пристигнува во Белград со 250 специјалци

Претседателот на Русија Владимир Путин следниот четврток во Белград ќе се состане со претседателот на Србија Александар Вучиќ, а со него пристигнуваат и 250...

Глигоров: Вооружувањето на Србија нема ефект

Србија, по Хрватска и Грција, во последните десет години е земја со најбавен економски пораст на Балканот, а најверојатно и во Европа, оценува Владимир...